Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-7 °C
AAA

Metropolia pokazała zwycięskie projekty Climathonu [Wideo]

#EkoSilesia
Foto: metropoliagzm.pl
Ogródki deszczowe np. w kształcie plastra miodu, system, umożliwiający mieszkańcom bloków podlewanie kwiatów deszczówką czy aplikacja informująca o ryzyku suszy - to elementy zwycięskich pomysłów Climathonu, zaprezentowane przez Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolii.

Pod nazwą Climathonu kryje się 24-godzinny maraton kreatywnego myślenia o ochronie klimatu. W skali międzynarodowej koordynuje go Climate-KIC - europejskie partnerstwo na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych i adaptacji do nich. W wydarzenie, które w tym roku poświęcono zapobieganiu suszy w mieście, po raz pierwszy włączyła się GZM.

Metropolitalny Climathon 2020 odbył się 12-13 listopada - ze względu na epidemię koronawirusa w formie zdalnej. O jego efektach, przedstawionych podczas tzw. Demo Day przedstawicielom miast i gmin GZM, poinformowała w piątek rzeczniczka Metropolii Kamila Rożnowska. Uznano, że zwycięskie prace mogą być np. inspiracją dla projektów zgłaszanych w ramach lokalnych budżetów obywatelskich.

Szczegółowe hasło przewodnie Climathonu GZM brzmiało:

„Metropolia w dobie ocieplenia klimatu - retencja wody i zapobieganie suszy”. Pierwsze miejsce zajął projekt „Heksagon. Deszcz między nami”,

opracowany przez pięć uczestniczek, w tym dwie mamy z córkami, przez co ich projekt poza funkcją ekologiczną, zyskał walory rekreacyjne.

Głównym założeniem projektu stało się stworzenie ogródków deszczowych w formie sześcioboku – stawianego w poziomie (z miejscami do siedzenia wokół ogródka umieszczonego wewnątrz) lub w pionie, dzięki czemu konstrukcja stawałaby się ramą np. dla huśtawki. Deszczówka spływająca po zewnętrznych ścianach, nawadniałaby wówczas przestrzeń wokół.

Kolejne miejsce zajął „Pożytecznik lokalny” - pomysł na wykorzystanie wody deszczowej przez mieszkańców blokowisk i budynków wielokondygnacyjnych, dzięki wykorzystaniu systemu rynien i zbiorników retencyjnych zasilających indywidualne ogródki (pożyteczniki), poidełka dla pszczół, domki dla dzikich zapylaczy, budki lęgowe i karmniki.

Propozycja „eco_Struktury” zakłada wykorzystanie w dużych budynkach mieszkalnych deszczówki, gromadzonej na płaskich dachu budynku, spływającej systemem rur do kraników przy balkonach; niewykorzystana woda nawadniałaby grunty wokół budynku.

Autorzy koncepcji „Wodnego zakątka”, poza stworzeniem systemu nawadniania, zaproponowali wykorzystanie aplikacji mobilnej, która – skłaniając członków społeczności lokalnej do dbania o wspólną przestrzeń zieloną – podnosiłaby ich świadomość w zakresie przeciwdziałania suszy w najbliższej okolicy.

Tegoroczny Climathon odbywał się jednocześnie w ponad 100 miastach 47 państw z całego świata. Nazwa „Climathon” nawiązuje do maratonu, ale też do „hackathonów”, jak określa się trwające zwykle dobę maratony programistyczne lub projektowe, zmierzające do wypracowania najciekawszych rozwiązań zadanego problemu.

Uczestniczące w nich zespoły mogą składać się z przedstawicieli różnych branż czy środowisk, łączących różne wiedzę i doświadczenie. Także metropolitalny Climathon był adresowany do każdego, kto chciał dzielić się pomysłami. W edycji wydarzenia przygotowywanej przez Metropolię nagroda główna wynosiła 5 tys. zł.

Koordynujące Climathony partnrstwo Climate-KIC składa się z przedsiębiorstw, instytucji akademickich oraz przedstawicieli sektora publicznego. W połowie tego roku GZM przystąpiła do jednego z projektów Climate-KIC, pod nazwą Pioneers into Practice. (PAP)


Komentarze