Multimedialny wieczór organowy w Filharmonii Śląskiej - Peter Van de Velde

Multimedialny wieczor organowy

Redakcja

9 kwietnia 2024

Spragnionych bogatego brzmienia wspaniałego instrumentu jakim są organy, Filharmonia Śląska zaprasza 12 maja 2024r. o godzinie 17:00 na kolejną odsłonę cyklu Multimedialnych Wieczorów Organowych.

Wykonawca:

 • Peter Van de Velde – organy

Program:

 • Johann Sebastian Bach – Fantazja i fuga g-moll, BWV 542
 • Johann Sebastian Bach – Preludium chorałowe An Wasserflüssen Babylon, BWV 653
 • Edgar Tinel – Sonata g-moll op. 29
 • Mykola Kolessa – Preludium i fuga na organy
 • Fryderyk Chopin – Nokturn e-moll op. 9 nr 2 (opr. E. Lemare)
 • Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (opr. A. Wightman)
 • Naji Hakim – Bogurodzica
 • César Franck – Pièce héroïque
 • Henri Carol – Prière à Notre-Dame de Miséricorde
 • Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1 „Wojskowy” (opr. S.N. Penfield)

BILETY

Peter Van de Velde rozpoczął naukę gry na organach w wieku dziewięciu lat. W wieku dwunastu lat został organistą w miejscowym kościele w małej flamandzkiej wiosce Doel. Z najwyższym wyróżnieniem ukończył studia organowe w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Następnie kontynuował studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii, w czasie których zdobywał liczne nagrody. W 1996 roku, jako ostatni uczeń Stanislasa Deriemaekera, uzyskał tytuł magistra w Konserwatorium. W trakcie studiów oraz po ich zakończeniu brał udział w wielu kursach mistrzowskich w zakresie gry na organach, improwizacji i doskonalenia techniki wykonawczej.

Jako dyrektor muzyczny i organista tytularny katedry w Antwerpii, największej gotyckiej katedry w Niderlandach, gra zarówno na romantycznych organach Schyvena (1891), jak i klasycznych organach Metzlera (1993). Jest także doradcą artystycznym komitetów organowych w Antwerpii i okolicach.

Występuje z recitalami organowymi w całej Europie, Ameryce Północnej oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Często występuje także z towarzyszeniem chórów oraz solistów. Regularnie gra z różnymi orkiestrami, wykonując m.in. koncerty organowe z dyrygentami takimi jak Philippe Herreweghe, Martin Brabyns, Edo De Waart, Peter Biloen. Stale koncertuje z mezzosopranistką Anastasią Staroselską i skrzypaczką Nadją Nevolovitsch.

Repertuar Petera Van de Velde jest bardzo szeroki, obejmuje twórczość kompozytorów od wczesnego baroku po współczesność. Organista jest szczególnie znany ze swoich nagrań dzieł kompozytorów XIX i XX wieku pochodzących z jego rodzinnego kraju, takich jak Edgar Tinel, Joseph Jongen, Paul de Maleingreau, Flor Peeters, Joseph Callaertsa i Guya Weitza. Nagrania te spotkały się z bardzo dobrymi międzynarodowymi recenzjami.

powiązane artykuły:

Game Music Fest hologramy
Wydarzenia 1 kwietnia 2024

Koncert MUZYKA FILMOWA | PGE HoloGramy to jedno z wydarzeń w ramach GAME

Christopher Park filharmonia
Wydarzenia 3 kwietnia 2024

Koncert 10 maja w Filharmonii Śląskiej będzie niezwykłą okazją do wsłuchania się w dzieła niezwyk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3