Pianista Christopher Park w Filharmonii Śląskiej

Christopher Park filharmonia

Redakcja

10 maja 2024    Katowice

Koncert 10 maja w Filharmonii Śląskiej będzie niezwykłą okazją do wsłuchania się w dzieła niezwykle radosne, ukazujące piękno życia, przyrody i – po prostu – muzyki. W programie utworów Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna i Bedřicha Smetany usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, z którą wystąpi pianista Christopher Park, laureat m.in. prestiżowej nagrody im. Leonarda Bernsteina.

Uwertura Karnawał Antonína Dvořáka, która zabrzmi jako pierwsza, stanowi wraz z Na łonie przyrody i Otello całość, która według pierwotnego zamysłu kompozytora miała zostać opatrzona wspólnym tytułem Przyroda, życie i miłość. I to właśnie reprezentacją „życia” jest ów Karnawał, będący faktycznie jego niezwykle radosną afirmacją.

BILETY

Uwertura ta wprowadzi nas w drugi punkt programu, w którym do filharmoników dołączy znakomity gość, pianista Christopher Park. Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna, który wspólnie wykonają, powstawał stopniowo. Najpierw muzycznemu światu ukazała się Fantazja a-moll, do której po 5 latach dołączyły pozostałe dwie części Koncertu. Każde z ogniw spaja jedna wspólna myśl artystyczna, temat przewijający się przez całość dzieła, który po raz pierwszy słyszymy w partii instrumentów dętych. Po wspomnianej Fantazji następuje Intermezzo, zawierające ujmujący dialog solisty i orkiestry, radosny Finał natomiast, pojawiający się bezpośrednio po części drugiej, wieńczy utwór z niezwykłym optymizmem.

Na zakończenie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wykona trzy części słynnego cyklu Moja ojczyzna (Má Vlast) Bedřicha Smetany, ilustrującego piękno czeskich krajobrazów. Zabrzmi opowiadający o dziejach najstarszego z zamków Pragi Wyszehrad, najsłynniejsza z części, ukazująca wszystkie oblicza najdłuższej z czeskich rzek Wełtawa oraz zamykający cykl Blanik, literacko łączący się z legendą o bohaterach pogrążonych w tysiącletnim śnie, czekających na wezwanie do walki o ojczyznę w górze w okolicach miasta Tabor.

powiązane artykuły:

Game Music Fest hologramy
Wydarzenia 1 kwietnia 2024

Koncert MUZYKA FILMOWA | PGE HoloGramy to jedno z wydarzeń w ramach GAME

Sunwook Kim
Kultura 25 marca 2024

26 kwietnia w Filharmonii Śląskiej będzie okazją do spotkania z wielką symfoniką oraz znakomitymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3