Masz 13 lat - możesz założyć konto na PUE ZUS

Zus pue

Redakcja

17 kwietnia 2024

Nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Niewiele osób wie, że takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.

- Założenie profilu na PUE ZUS nie jest skomplikowane, a daje nam dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na naszym koncie w ZUS. Możemy monitorować wpływ składek do ZUS, możemy sprawdzać zwolnienia lekarskie, również poprzez konto na PUE możemy otrzymywać korespondencję z ZUS i składać wnioski o świadczenia, m.in. o świadczenie 800 plus – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Swoje konto na PUE ZUS może mieć też nastolatek, który ukończył 13. rok życia. 

- Niewiele osób o tym wie, że taki profil może posiadać niepełnoletnia młodzież. Co prawda na tym etapie życia, zazwyczaj taki młody człowiek z ZUS-em, ma niewiele wspólnego, ale i tak na swoim profilu PUE znajdzie informacje chociażby o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli taka młoda osoba miała epizody pracy jako młodociany pracownik na umowę o pracę to wówczas może sprawdzić, czy została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego oraz to w jakiej wysokości odprowadzane były składki na poszczególne ubezpieczenia – wyjaśnia rzeczniczka. 

Często takie umowy zawierane są z młodzieżą w ramach praktyk zawodowych, nauki zawodu i to zazwyczaj po ukończeniu przez nich 16 lat.

- Profil PUE młodym ludziom może się też przydać, by sprawdzić informacje o rencie rodzinnej, jeśli ją pobierają. Mogą wówczas sprawdzić numer świadczenia, a także jego wysokość. Na profilu nastolatka zostanie też udostępniony formularz PIT z renty rodzinnej – dodaje rzeczniczka.

Profil PUE można założyć osobiście w placówce ZUS, podczas wideo rozmowy korzystając z e-wizyty w ZUS albo online potwierdzając swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego. Z profilu zaufanego, podobnie jak z PUE ZUS, mogą korzystać osoby, które ukończyły 13 lat.

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zarejestrowanych jest już ponad 12,6 mln profili. Głównie z profilu PUE korzystają przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, ale też emeryci i renciści.

powiązane artykuły:

zus czy ofe
Lifestyle 5 kwietnia 2024

Kilkanaście milionów osób urodzonych po 1968 roku może przez najbliższe cztery miesiące z

800 plus wnioski
Wiadomości 12 marca 2024

Do Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 2,4 mln wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniow

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Kartony na wymiar konfigurator opakowan kartonowych
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Z tego powodu innowacyjne rozwiązania pakowania odg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3