Trwa budowa pierwszej katowickiej velostrady

Budowa velostrady katowice

Redakcja

25 kwietnia 2024

  • Droga dla rowerów połączy istniejącą infrastrukturę dla rowerzystów na ulicach Barbary i Kościuszki - miasto wybrało wykonawcę prac
  • Budowa velostrady łączącej Brynów z Giszowcem przebiega zgodnie z harmonogramem
  • W czerwcu będzie gotowe połączenie rowerowe strefy Tempo 30 przy ul. Kolistej z infrastrukturą rowerową przy węźle drogowym Giszowiec

- Rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach ma na celu nie tylko stworzenie komfortowych dróg dla rowerzystów, ale również zwiększenie ich bezpieczeństwa. To ważny element zrównoważonego rozwoju miasta. Tylko od 2015 r. w Katowicach powstało ponad 47 km infrastruktury rowerowej za niecałe 49,5 mln zł. Największa obecnie realizowana inwestycja dotyczy budowy pierwszej w naszym mieście velostrady - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednak równie istotne są mniejsze projekty, które mają na celu uzupełnienie istniejących tras i dróg, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się rowerem po Katowicach. Tu przykładem może być połączenie ulic Barbary z Kościuszki, gdzie właśnie wybraliśmy wykonawcę prac – dodaje prezydent.

Rozstrzygnięty został przetarg na budowę drogi dla rowerów, która połączy ul. Kościuszki z ul. Barbary. Nowy odcinek zostanie poprowadzony pomiędzy autostradą A4 a ogródkami działkowymi. W trakcie realizacji wykonawca przeprowadzi prace rozbiórkowe, wykona oświetloną drogę rowerową wraz z przejazdem rowerowym przez ul. Barbary, na przecięciu z ciągami pieszymi dokona ich przebudowy. Wykona również oznakowanie pionowe i poziome, a w ramach zagospodarowania terenu nasadzone zostaną 24 drzewa gatunku lipa drobnolistna.

W postępowaniu przetargowym swoje oferty złożyło 4 wykonawców. Spośród nich komisja konkursowa wybrała firmę INFRAX Sp. z o.o. Wartość tej inwestycji to niespełna 580 tys. zł. Całość prac ma się zamknąć w czasie 5 miesięcy od dnia zawarcia umowy, z czego 3 miesiące to czas na ukończenie robót budowlanych i zgłoszenie gotowości do odbioru.

Trwa budowa pierwszej katowickiej velostrady

Na trasie pomiędzy Giszowcem a Brynowem widać już zarys powstającej velostrady, czyli drogi dla rowerów o podwyższonym standardzie. Koszt jej wybudowania to blisko 11,5 mln zł. Połączy ona układ drogowy przy ul. Kolistej z przejściem pieszo-rowerowym w sąsiedztwie ul. Huberta i skrzyżowaniem z trasą rowerową nr 1. Droga będzie miała 4,4 km długości, a szerokość 4 metrów zapewni większą przepustowość, komfort jazdy i ułatwi wyprzedzanie. Będzie jej towarzyszyło oświetlenie, miejsca obsługi rowerzystów, a także licznik rowerowy zamontowany na wysokości ul. Francuskiej. W tym miejscu zlokalizowany będzie jeden z dwóch zjazdów, gdzie będzie można opuścić velostradę i wjechać do Katowickiego Parku Leśnego. Na odcinku od ul. Francuskiej do ul. Kolistej powstanie też chodnik, odseparowany od drogi rowerowej pasem zieleni i krawężnikiem.

Do tej pory wykonawca zrealizował prace związane z budową przepustów, roboty ziemne i wykonanie pierwszych warstw konstrukcji nawierzchni zarówno velostrady jak i chodnika. Trwają prace brukarskie związane z układaniem korytek odwadniających i obrzeży, a także roboty w ramach zabudowy oświetlenia wzdłuż trasy. Inwestycja powinna zostać odebrana z początkiem przyszłego roku.

Niedługo skorzystamy z nowej infrastruktury rowerowej w Giszowcu

Trwają również prace nieopodal powstającej Velostrady, które są już na zaawansowanym etapie. Mowa o drodze dla rowerów, która połączy strefę Tempo 30 na ul. Kolistej z infrastrukturą rowerową przy węźle drogowym Giszowiec. Nowa trasa zaczyna się w rejonie zjazdu do sklepu Lidl przy ul. Kolistej. Prowadzi południową stroną ulicy aż do skrzyżowania z Mysłowicką i stamtąd w kierunku przejścia podziemnego pod DK86. Do tej pory wykonawca zrealizował przebudowę kolidujących sieci, zabudowę dodatkowych punktów oświetlenia, budowę kanału technologicznego, budowę muru oporowego nad potokiem Bolina, wykonał odcinek drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Mysłowickiej (bez warstw asfaltowych) oraz zatokę autobusową po wschodniej stronie ulicy Kolistej. Przed nim jeszcze wykonanie zatoki autobusowej po stronie zachodniej ul. Kolistej, dokończenie trasy rowerowej wzdłuż ulicy Kolistej, asfaltowanie całego odcinka oraz zagospodarowanie terenów przyległych.

Zakończenie tej inwestycji, której wartość wynosi 3,56 mln zł, planowane jest na połowę czerwca.

powiązane artykuły:

jakie opony do roweru wybrac
Lifestyle 24 kwietnia 2024

Wybór odpowiednich opon do roweru to jeden z kluczowych aspektów, który wpływa na komfort, bezpie

Przewoz roweru koleje slaskie
Wiadomości 10 kwietnia 2024

27 kwietnia rusza obowiązkowy system rezerwacji przewozu rowerów w pociągach Kolei Śląs

Trasy rowerowe jura
Lokalne 5 kwietnia 2024

200 km dróg rowerowych to cel zintegrowanych projektów unijnych w subregionie częstochows

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3