Jakub Chełstowski z odznaką „Zasłużony dla kolejnictwa”

Jakub Chełstowski z odznaką Zasłużony dla kolejnictwa

Redakcja

25 kwietnia 2024

Rozbudowa zaplecza technicznego Kolei Śląskich, pozyskanie środków i zamówienie dziesiątek nowych składów, rozbudowa siatki połączeń regionalnego przewoźnika czy rosnące płace załogi Kolei Śląskich – to wszystko nie byłoby możliwe bez marszałka i województwa śląskiego, które jest 100-proc. właścicielem Spółki. We wtorek, 23 kwietnia Jakub Chełstowski został odznaczony za zasługi dla kolejnictwa.

Odznaczenie resortowe “Zasłużony dla kolejnictwa” ustanowiono w 2000 roku. Mogą je otrzymać pracownicy kolei ale i osoby, które przyczyniły się do rozwoju kolejnictwa w Polsce. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz – ma kształt medalu i jest wykonana z metalu w kolorze srebrnym.

Śląskie stawia na kolej

W tym roku Województwo Śląskie podpisało z firmą Newag umowę na dostawę nowoczesnych składów dla Kolei Śląskich. Jej wartość to 1,3 mld zł. W cenie jest 26 składów (z możliwością dokupienia kolejnych 4) i usługi serwisowe. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na śląskie tory do 30 czerwca 2026 roku.

Śląskie stawia na kolej. Koleje Śląskie podpisały też umowę na rozbudowę zaplecza technicznego za niespełna 48 mln zł. Dzisiaj stroną umowy jest województwo śląskie, ale zamówione składy będą w komplecie służyć regionalnemu przewoźnikowi i jego pasażerom. Inwestujemy z przekonaniem, że są to dobrze wydane środki. To jest dobry czas dla Kolei Śląskich, świetny dla zrównoważonego transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której w marcu wystartował wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jasna wizja rozwoju

-Koleje Śląskie dynamicznie się rozwijają i to zasługa nie tylko zarządu spółki, ale też marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Wzrost płac pracowników i idąca za tym konkurencyjność firmy na rynku pracy, nowy tabor i umiejętna walka o środki unijne konieczne do rozbudowy zaplecza technicznego spółki, to wszystko w dużym stopniu zasługa pana marszałka mówi wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.
– Jakub Chełstowski w czasie trwania swojej kadencji pokazał, że jest przyjacielem kolejnictwa i dzięki swojemu zaangażowaniu w spółkę Koleje Śląskie i wizji jej rozwoju udowodnił, że kolej ma w Polsce przyszłość. W tej branży wszyscy mogą spoglądać na Śląsk z dumą i brać przykład jak mądrze, rozsądnie i we współpracy z innymi przewoźnikami można kształtować regionalną politykę transportową – kontynuuje wiceminister.

Ważny gracz na rynku kolejowym

Dzięki wsparciu marszałka Jakuba Chełstowskiego wciąż się rozwijamy i jesteśmy coraz większym graczem na rynku kolejowym w Polsce. Nadanie odznaczenia "Zasłużony dla Kolejnictwa" to forma uznania dla jego zaangażowania, i działań, które wpływają na życie mieszkańców regionu – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. 
– Wnioskowaliśmy do Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka o odznakę dla marszałka Chełstowskiego z wielu powodów. Najważniejszym z nich było jednak to, że dobra współpraca Kolei Śląskich z województwem śląskim przynosi efekty – eliminuje wykluczenie transportowe mieszkańców województwa Śląskiego. Razem udało nam się to zrobić i zbudować mocne podstawy pod rozwój kolei w naszym regionie – przekonuje Patryk Świrski.

powiązane artykuły:

Koleje slaskie zagubione przedmioty
Lifestyle 19 kwietnia 2024

Ze statystyk Kolei Śląskich wynika, że jesteśmy coraz bardziej roztargnieni. W 2022 roku do Punkt

Przewoz roweru koleje slaskie
Wiadomości 10 kwietnia 2024

27 kwietnia rusza obowiązkowy system rezerwacji przewozu rowerów w pociągach Kolei Śląs

Trasa kolejowa gliwice rybnik
Lokalne 21 kwietnia 2024

9 czerwca Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami. To prawdziw

Velocug kolei slaskich
Turystyka 18 kwietnia 2024

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawi się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze s

DSC 4893
Wiadomości 20 marca 2024

Punktualność to jeden z atutów Kolei Śląskich. Regionalny przewoźnik w tym zakresie ma się czym p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3