Diament, szafir, a może rubin? Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym wybrać?

Jaki wybrac kamien w pierscionku zareczynowym

Redakcja

20 kwietnia 2024

Król kamieni szlachetnych, przyjaciel zakochanych czy jednak kamień namiętności i pasji? Wybór nie zawsze jest prosty, zwłaszcza jeśli mówimy o pierścionku zaręczynowym. W kolekcjach jubilerskich królują diamenty, szafiry i rubiny – który z nich wybrać? Sprawdź nasz poradnik przygotowany we współpracy z polską marką jubilerską ACLARI Diamonds!

Kamień – serce zaręczynowego pierścionka

Sercem pierścionka zaręczynowego jest jego kamień. To właśnie on gra w projekcie pierwszoplanową rolę. Skupia uwagę, przyciąga wzrok, nadaje charakteru. Często też niesie ukryty komunikat.

W zaręczynowej biżuterii zakuwamy kamienie szlachetne, które naturalnie występują w naturze – mówi Agata, ekspert z ACLARI Diamonds. – Kamienie szlachetne wyróżniają się tym, że w przyrodzie występują stosunkowo rzadko, a każdy z nich jest unikatowy. Są także odporne na uszkodzenia i warunki zewnętrzne.

Do najczęściej wybieranych kamieni w pierścionkach zaręczynowych należą diamenty, a zaraz po nich szafiry i rubiny. Zanim więc zdecydujesz się na ten konkretny, dowiedz się więcej na ich temat.

Diament – król kamieni szlachetnych

Diament w szlifie brylantowym należy do najcenniejszych kamieni szlachetnych. Ceremonii zaręczyn towarzyszy od stuleci, bo zwyczaj wręczania diamentów na znak miłości sięga XV wieku. Dokładnie w 1477 roku austriacki arcyksiążę Maksymilian zaręczył się z Marią Burgundzką właśnie diamentowym pierścionkiem.

Cztery stulecia później, w epoce wiktoriańskiej za sprawą legendarnego projektu Tiffany’ego pozycja diamentów się umocniła. Od tamtej pory pojedynczy brylant osadzony na obrączce w sześcioramiennej koronie stał się obiektem kobiecych westchnień, a z czasem awansował do rangi zaręczynowego klasyka. Na początku XX wieku prawie każda kobieta otrzymywała w prezencie zaręczynowym pierścionek w tym stylu. Do dziś tzw. solitery to klasyka, jeśli chodzi o zaręczynową biżuterię.

Czy wiesz, że…

  • diamenty występują w szerokim spektrum barw? W zaręczynowych projektach królują te bezbarwne.
  • kształt kamienia oraz sposób, w jaki odbija on światło, zależy od tego, jak został oszlifowany?
  • diament w pełnym szlifie okrągłym (brylantowym) nazywamy brylantem? Tak oszlifowany „ożywa”, mieniąc się w świetle tęczowymi refleksami.

Zdaniem niektórych diamenty podarowane na zaręczyny symbolizują wieczną miłość. Z pewnością są to najtwardsze minerały na świecie, a diamentowa biżuteria będzie piękną pamiątką na lata.

Szafir – przyjaciel zakochanych

Wśród pierścionków zaręczynowych z szafirem jest taki, który upamiętnia zaręczyny aż dwóch królewskich par. W 1981 roku ciemny 12-karatowy szafir otoczony malutkimi diamentami otrzymała księżna Diana. Wbrew tradycji sama wybrała dla siebie pierścionek. Nie była to więc biżuteria wykonana na indywidualne zamówienie, a pochodząca z regularnej kolekcji. W 2010 roku ten sam pierścionek książę William podarował Kate Middleton.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze, że do końca XIX wieku to właśnie pierścionki z szafirami były najczęściej wybierane na zaręczyny. Kamienie te nazywano przyjaciółmi zakochanych. Wierzono, że oznaczają prawdziwą miłość. Za najcenniejsze uchodzą szafiry w odcieniu bławatka. Ich złoża występują w Birmie, Tajlandii i Kaszmirze. Pięknie wyglądają zwłaszcza w oprawie z platyny i złota białego. Ich kolor podkreśla także towarzystwo diamentów.

Rubin – kamień miłości, namiętności, pasji

Czerwień to kolor tętniącego życia. Czerwone rubiny kojarzą się z miłością, namiętnością, pasją i chęcią do życia. Największą wartość jubilerską mają rubiny czerwone z delikatnie niebieskim podtonem. Pięknie wyglądają w klasycznej oprawie z żółtego złota. Pierścionek zaręczynowy z rubinem nie pozostanie niezauważony.

Wiesz już, co wybierzesz?

Idealny kamień w pierścionku zaręczynowym to taki, który pasuje do urody, stylu i temperamentu narzeczonej. Twojej wybrance z pewnością spodoba się taki, który niesie ze sobą konkretne przesłanie. Wyjątkowe, tworzone ręcznie pierścionki zaręczynowe z kolorowymi kamieniami oraz z diamentami znajdziesz w ACLARI Diamonds – sprawdź!

powiązane artykuły:

Jaka bizuteria do sukienki od szyję
Lifestyle 20 lutego 2024

Sukienki to ulubiony element kobiecej stylizacji. Często też jest to jeden z najważniejszych rod

Stylizacja naszyjnika
Lifestyle 1 grudnia 2022

Naszyjnik może być kluczowym elementem stylizacji. Musi być jednak odpowiednio dopasowany do str

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Kartony na wymiar konfigurator opakowan kartonowych
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Z tego powodu innowacyjne rozwiązania pakowania odg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3