5 miliardów złotych na inwestycje kolejowe w województwie śląskim

Kolej zabrzeg zebrzydowice

Redakcja

6 kwietnia 2024

5 kwietnia w Katowicach w obecności Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz mieszkańca naszego regionu Wiceministra Infrastruktury Przemysława Koperskiego podpisano umowę na wykonanie inwestycji kolejowych w województwie śląskim na kwotę 5 mld złotych: Zabrzeg – Zebrzydowice (1,7 mld zł) oraz Katowice Szopienice Płd. - Katowice Piotrowice (3,4 mld zł). 85% całej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Zabrzeg - Zebrzydowice

Wiceminister Przemysław Koperski stwierdził, że ta ważna z punktu widzenia Europy, Polski i Regionu inwestycja zostanie przeprowadzona w dialogu z samorządami i mieszkańcami miejscowości na których odbędą się prace budowlane, m.in. Gminy Czechowice-Dziedzice, Chybie, Strumień i Zebrzydowice. Pierwsze rozmowy odbędą się już w kwietniu. Zwrócił również uwagę, że „inwestycja pozwoli na budowę przystanków, stacji i peronów kolejowych w Zabrzegu, Chybiu, Drogomyślu, Pruchnej i Zebrzydowicach z uwzględnieniem potrzeb lokalnej społeczności. Będą windy ułatwiające podróż seniorom, osobom z małymi dziećmi czy osobom z niepełnosprawnościami, miejsca parkingowe dla kierowców czy stanowiska dla motocykli i rowerów”.

Inwestycja jest jedną z największych inwestycji kolejowych w historii regionu, a jej celem jest zwiększenie dostępu do kolei i usprawnienie podróży oraz ułatwienie przewozu towarów na linii kolejowej z centralnej Polski do granicy z Czechami. W ramach prac planowana jest m.in. przebudowa ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej, co wpłynie na podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h. Zwiększy się także bezpieczeństwo na 25 obiektach inżynieryjnych.

Zakończenie prac jest przewidziane w grudniu 2027 r. Wartość zadania to prawie 1,7 mld zł netto.

Przebudowa trasy Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice to nowe możliwości kolei w aglomeracji. Planowane są trzy dodatkowe przystanki: Katowice Uniwersytet (między ul. Paderewskiego i Łokietka), Katowice Akademia (między ul. Damrota i Francuską) oraz Katowice Kokociniec (rejon ul. Szadoka) dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację na perony ułatwią windy. Perony będą wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Orientację zapewnią gabloty z rozkładem jazdy, zegary i wyświetlacze z informacjami o pociągach. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie peronów. Inwestycja PLK SA obejmie modernizację stacji i przystanków: Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota. Przystanek Katowice Brynów zostanie przesunięty bliżej centrum miasta, by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji, ośrodków akademickich i kąpieliska. Wszystkie obiekty będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na odcinku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice dobudowane będą dwa tory i rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Kompleksowa modernizacja linii to budowa ok. 22 km nowych torów i przebudowa 96 km torów, wymiana ok. 133 km sieci trakcyjnej i ponad 260 rozjazdów. W zakres zadania wchodzi 140 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów. W ramach prac przewiduje się budowę centrum sterowania ruchem w Katowicach, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie pociągów na linii od Sosnowca do Tychów.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 r. Wartość zadania to 3,4 mld zł netto. 

powiązane artykuły:

Koleje slaskie do zakopanego
Wiadomości 12 marca 2024

Sprinter Ornak wraca na tory. Koleje Śl

DSC 4893
Wiadomości 20 marca 2024

Punktualność to jeden z atutów Kolei Śląskich. Regionalny przewoźnik w tym zakresie ma się czym p

Linia kolejowa s9
Wiadomości 14 marca 2024

Koleje Śląskie podsumowały kwartał na linii S9. Obłożenie składów rośnie z miesiąca na mi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3