Bielsko-Biała: sztuka i edukacja w obronie przyrody na festiwalu Ekodzieło

Klubgaja

Redakcja

24 czerwca 2020

Program rozpoczynającego się w piątek Festiwalu Ekodzieło w Bielsku-Białej , łączącego działania artystyczne z ekologią, ograniczyła epidemia. Prezes organizatora festiwalu, Klubu Gaja, Jacek Bożek zapowiedział, że planowana jest wystawa malarska i stworzenie ogrodu japońskiego.

„Szósta edycja Ekodzieła będzie inna niż dotychczasowe. Wpływ na to ma epidemia. Trudno nam będzie przeprowadzić działania edukacyjne nakierowane na bezpośredni udział młodych i starszych. Jesteśmy jednak gotowi na pracę z przestrzenią i opowieściami, które trwają pomimo niepewności i chaosu” – powiedział Bożek.

Prezes Klubu Gaja podkreślił, że stowarzyszenie od początku w swoim działaniu "łączyło świat przyrody ze światem człowieka, wykorzystując sztukę, jako swoisty most”.

„Sztuka służyła nam nie tylko do ekspresji i opowieści, ale była zawsze wspaniałym narzędziem edukacji. Festiwal Ekodzieło łączy w sobie te elementy, które zawsze były ważne działaniach, kampaniach, czy akcjach” – powiedział.

Festiwal zainauguruje w piątek w Galerii Bielskiej BWA wernisaż „obrazów nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów naszej planety”. Ich autorem jest Błażej Sobański, artysta związany z Klubem Gaja.

„Moje prace wyglądają jak grafika, ale grafiką nie są. Malowane są tuszem na papierze akwarelowym z dodatkiem szlagmetalu i farby akrylowej. Ta technika i sposób twórczości są zwieńczeniem wieloletnich poszukiwań” – wyjaśnił artysta. Ekspozycję można będzie oglądać do 29 lipca.

Klub Gaja w ramach Festiwalu zainicjuje też tworzenie ogrodu japońskiego na terenie szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej.

„Ogród ma służyć szerokiej i aktywnej edukacji oraz inspirować do działań łączących sztukę i ekologię” – mówił Bożek.

Prezes Klubu Gaja dodał, że festiwal kontynuowany będzie jesienią w sąsiadującej z Bielskiem-Białą gminie Wilkowice, a jesienny program ma także nawiązywać do sztuki i kultury japońskiej.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt. (PAP)

foto: klubgaja.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.4µg/m3 PM2.5: 3.0µg/m3