Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Bielsko-Biała: sztuka i edukacja w obronie przyrody na festiwalu Ekodzieło

#StopSmog
Program rozpoczynającego się w piątek Festiwalu Ekodzieło w Bielsku-Białej , łączącego działania artystyczne z ekologią, ograniczyła epidemia. Prezes organizatora festiwalu, Klubu Gaja, Jacek Bożek zapowiedział, że planowana jest wystawa malarska i stworzenie ogrodu japońskiego.

„Szósta edycja Ekodzieła będzie inna niż dotychczasowe. Wpływ na to ma epidemia. Trudno nam będzie przeprowadzić działania edukacyjne nakierowane na bezpośredni udział młodych i starszych. Jesteśmy jednak gotowi na pracę z przestrzenią i opowieściami, które trwają pomimo niepewności i chaosu” – powiedział Bożek.

Prezes Klubu Gaja podkreślił, że stowarzyszenie od początku w swoim działaniu "łączyło świat przyrody ze światem człowieka, wykorzystując sztukę, jako swoisty most”.

„Sztuka służyła nam nie tylko do ekspresji i opowieści, ale była zawsze wspaniałym narzędziem edukacji. Festiwal Ekodzieło łączy w sobie te elementy, które zawsze były ważne działaniach, kampaniach, czy akcjach” – powiedział.

Festiwal zainauguruje w piątek w Galerii Bielskiej BWA wernisaż „obrazów nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów naszej planety”. Ich autorem jest Błażej Sobański, artysta związany z Klubem Gaja.

„Moje prace wyglądają jak grafika, ale grafiką nie są. Malowane są tuszem na papierze akwarelowym z dodatkiem szlagmetalu i farby akrylowej. Ta technika i sposób twórczości są zwieńczeniem wieloletnich poszukiwań” – wyjaśnił artysta. Ekspozycję można będzie oglądać do 29 lipca.

Klub Gaja w ramach Festiwalu zainicjuje też tworzenie ogrodu japońskiego na terenie szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej.

„Ogród ma służyć szerokiej i aktywnej edukacji oraz inspirować do działań łączących sztukę i ekologię” – mówił Bożek.

Prezes Klubu Gaja dodał, że festiwal kontynuowany będzie jesienią w sąsiadującej z Bielskiem-Białą gminie Wilkowice, a jesienny program ma także nawiązywać do sztuki i kultury japońskiej.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt. (PAP)

foto: klubgaja.pl


Komentarze