Laureat XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Filharmonii Śląskiej

Filharmonia

Redakcja

26 kwietnia 2024

Koncert 31 maja w Filharmonii Śląskiej będzie okazją do spotkania z Sergeyem Simakovem: zdobywcą Srebrnej Batuty XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną w programie dzieł wszystkich trzech klasyków wiedeńskich: Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna oraz Ludwiga van Beethovena.

Uwertura do opery Łaskawość Tytusa, która otworzy wieczór, jest wstępem do ostatniej z oper napisanych przez Wolfganga Amadeusa Mozarta, powstałej na okazję koronacji Leopolda II na króla Czech. Akcja całości dzieła osadzona jest w starożytnym Rzymie i jest opowieścią o władzy, zdradzie, miłości, chciwości i mądrości. Tworzona równolegle z Czarodziejskim fletem, jest dziś zaliczana do najwybitniejszych dzieł Mozarta, choć nie od razu zyskała sobie uznanie. Dopiero po kilku latach od powstania, już po śmierci twórcy, zawitała na światowych scenach. W Polsce po raz pierwszy zabrzmiała w 1806 roku w Poznaniu, po 15 latach od praskiej premiery.

BILETY

Jako druga zabrzmi kompozycja Josepha Haydna – Symfonia D-dur, zwaną Zegarową. Dziewiąta spośród dwunastu symfonii londyńskich jest jednym z najbardziej znanych dzieł tego kompozytora. Składa się z czterech części: I Adagio. Presto, II Andante, III Allegretto (Menuet) oraz Finał Vivace. Swój przydomek zawdzięcza drugiemu ogniwu, w którym miarowy rytm wypełnia partię akompaniujących instrumentów dętych oraz niżej brzmiących smyczków.

Wieczór zwieńczy I Symfonia Ludwiga van Beethovena w tonacji C-dur. Powstała we wczesnych latach twórczości kompozytora i wyraźnie widać w niej wpływy Symfonii Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Na szczególną uwagę zasługuje wolny wstęp do części I, a zarazem całej symfonii, w którym Beethoven zastosował niespotykane w swoich czasach rozwiązanie harmoniczne, rozpoczynając od wtrąconej do subdominanty dominanty septymowej.

powiązane artykuły:

pge hologramy w filharmonii śląskiej
Kultura 24 kwietnia 2024

26 maja o godz. 17.00 Filharmonia Śląska wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną zaprasza na kolejną o

Filhamonia slaska
Kultura 22 kwietnia 2024

Na dwa dni przed 79 rocznicą pierwszego koncertu w Filharmonii Śląskiej w sali koncertowej zabrzm

Repertuar filharmonia slaska
Kultura 15 kwietnia 2024

Na wieczór pełen plastycznych, muzycznie opisujących zmieniającą się wraz z biegiem miesięcy aurę

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3