W Katowicach powstaną 22 zielone przystanki. O ich wyglądzie i lokalizacji zadecydują mieszkańcy

Zielona rewolucja w rekach mieszkancow Katowic Fot AMS

Redakcja

16 listopada, 2022

W Katowicach powstaną 22 zielone przystanki. Od 15 do 30 listopada mieszkańcy i osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mogą decydować o ich lokalizacji i ostatecznym wyglądzie.

Wspólny projekt Miasta Katowice i AMS - lidera reklamy Out-of-Home w Polsce – „Zielony przystanek na wiosnę”, zakłada wybudowanie w mieście 22 wiat z zielonym dachem. Wiosną 2023 r. w każdej dzielnicy Katowic pojawi się zielony przystanek.

O jego lokalizacji i akcentach kolorystycznych elementów wieńczących wiatę - zdecydują mieszkańcy, wypełniając ankietę dostępną na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani będą wybierać jedną z trzech lokalizacji w każdej dzielnicy oraz zdecydują o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte - zgodne z barwami miasta.

"Zachęcam katowiczan do wypełnienia ankiety, która jest dla nas narzędziem do zebrania opinii mieszkańców w zakresie lokalizacji i wyglądu zielonych przystanków" — mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje wodę deszczową, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni, a także zmniejsza zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i 7,2 kg CO2 rocznie.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat w specjalne kropki, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce, aby ograniczać kolizje i zapewniać bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.

System EKO wiat AMS w Polsce liczy aktualnie 59 lokalizacji w 6 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.0µg/m3 PM2.5: 20.4µg/m3