Jesienne sadzenie roślin w Gliwicach. Trwa akcja zazieleniania miejskich przestrzeni

Nasadzenia rejon wschod 5 1067x800

Redakcja

18 listopada, 2022

W Gliwicach trwa intensywna akcja zazieleniania miejskich parków, skwerów, zieleńców i pasów drogowych. W tym roku w mieście pojawiło się już kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin, w tym ponad dwa tysiące drzew.

Pracownicy gliwickiego ZDM posadzili tej jesieni już prawie 2000 krzewów, kilkaset drzew i około 1800 bylin, a roślinami cebulowymi zagospodarowano ponad 300 m2 zieleńców i pasów drogowych. Do końca roku ta miejska jednostka posadzi jeszcze około 2300 roślin. 
Kolejna setka wiązów pojawiła się tej jesieni przy ul. Daszyńskiego. Ponadto ulice Okopową, Daszyńskiego, Kozielską, Rybnicką i Sienkiewicza ozdobiło 250 wiązów, klonów, tulipanowców i czeremch. Drzewa posadzono ostatnio także przy ul. Przedwiośnie, Jesiennej i Przyszłości w Sośnicy – lipy, platany i wiązy. Jeszcze w tym roku pasy drogowe na ul. Korczoka i Żeromskiego ozdobi z kolei głóg jednoszyjkowy, ambrowiec amerykański, platan wschodni, wiśnie piłkowane, glediczje i klony. Ponadto 450 drzew ozdobi ul. Kujawską, Panewnicką i Błonie. 

Nowe rośliny sadzone są też na przebudowywanym placu Piastów – na zieleńcu jest już 10 drzew, a do końca roku na tym terenie pojawi się jeszcze kilkadziesiąt. Docelowo będą tam rosły tysiące innych roślin – krzewy róż, berberysy, hortensje czy trawy ozdobne. Tam, gdzie ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego lub ograniczone miejsce nie jest możliwe sadzenie drzew w gruncie, są one umieszczane w donicach. 

Nowa zieleń będzie upiększać przestrzeń między rondem Księżycowym a ul. Oriona. W planach na ten rok są także m.in. kolejne nasadzenia przy alei Przyjaźni oraz skrzyżowaniu ulic: Daszyńskiego i Architektów. Krokusy i tulipany pojawią się też na rabatach przy ul. Zabrskiej, skrzyżowaniu ulic: Powstańców Warszawy i Orlickiego oraz Sobieskiego, Daszyńskiego i ul. Rolników. 

Przy ul. Różewicza, na skwerze Europejskim, a także w pasach drogowych przy ul. Akademickiej, Dworcowej i Konarskiego pojawiły się ozdobne trawy różnych gatunków.

Ze względu na oszczędności podjęto decyzję o likwidacji rabat z roślinami jednorocznymi – zastąpią je nasady wieloletnie. Tak będzie m.in. przy ścieżce rowerowej na ul. Kujawskiej i przy skrzyżowaniu ul. Górnych Wałów i Jana Pawła II. Intensywne zazielenianie miasta prowadzi też MZUK. We wrześniu posadził ponad 2 tys. bylin, w tym m.in. trawy ozdobne, żurawki, liliowce, wrzosy, lawendy, runianki, liriope. Natomiast w październiku wykonano nasadzenia 7,4 tys. cebul krokusów, tulipanów i czosnku ozdobnego oraz 2139 krzewów, takich jak róże, budleje, hortensje, tawuły, berberysy, jaśminowce, trzmieliny. Do końca roku zostaną posadzone 1704 drzewa. Będą to m.in. brzozy, buki, dęby, głogi, graby, rajskie jabłonie, jarząby, jesiony, kasztanowce, klony, lipy, olsze, platany, śliwy wiśniowe, topole, wiązy, wierzby, wiśnie, dawidia i judaszowiec oraz jodły, sosny, świerki, miłorzęby i żywotniki. Zieleń ozdobi 21 dzielnic, m.in.: Kopernika, Sośnicę, Politechnikę, Trynek, Łabędy, Sikornik, Ligotę Zabrską, Śródmieście, Bojków i Wojska Polskiego.

1111

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3