Mobilne płuca stanęły w Sosnowcu. Start czwartej edycji kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”

Mobilne Pluca 18 11 2022

Redakcja

18 listopada, 2022

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Dzisiaj pojawiły się w Sosnowcu.

Mobilne płuca w Sosnowcu zlokalizowane zostały na sosnowieckiej Patelni. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację.

"Zmiany jakie zanieczyszczenie powietrza powoduje na „płucach” będzie można obserwować przez dwa tygodnie tj. od 18.11.2022 do 28.11.2022"– informuje Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Ubiegłe kampanie z udziałem instalacji Mobilnych płuc pokazały jak mocno zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy Sosnowca.

"Pomiar dokonywany był w okresie zimowym a dokładnie w styczniu, kiedy to mieliśmy ogromne przekroczenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na drugi dzień „płuca” zaczęły przybierać szary kolor, a po dwóch tygodniach„oddychania” sosnowieckim powietrzem przybrały mocno czarny kolor. Akcja pokazała jak wiele jest jeszcze do zrobienia i że należy usunąć wszystkie kopciuchy, które nas trują!" – mówi Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W tym sezonie grzewczym po Polsce będzie jeździć siedem instalacji Mobilnych płuc, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu.   Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” - szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem.

Akcja ma na celu pokazać efekty wieloletnich działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz czy zmieniło się sosnowieckie powietrze po wejściu w życie zakazu dla najstarszych kotłów kopciuchów zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej Województwa Śląskiego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 75.0µg/m3 PM2.5: 67.3µg/m3