Projektowanie podjazdu i alejek wokół domu i ogrodu - co warto wiedzieć przed przystąpieniem do działań?

Zdjecie glowne 01

Redakcja

15 lipca 2021

Nawierzchnia wokół domu powinna służyć przez długie lata, a najlepiej – przez dziesiątki lat. Jej wymiana jest kosztowna i wiąże się z dużym nakładem pracy. Sprawdź zatem, o czym musisz pamiętać, by projekt podjazdu i alejek był dobrze przygotowany!

Podjazd, czyli wizytówka Twojego domu

To, jak wygląda podjazd ma duże znaczenie, podobnie zresztą jak jego funkcjonalność. Zaaranżowanie strefy wokół domu to odpowiedzialne zadanie, ale warto się w nie zaangażować, by później cieszyć się codziennym komfortem. Zadbaj o to, by Twój dom miał odpowiednią oprawę, mając na względzie to, że podjazd to najbardziej widoczny i  reprezentacyjny element całej posesji! 

Bardzo duże znaczenie ma materiał, który wybieramy. Oczywiście istotne są kwestie estetyki, ale niezmiernie ważne jest także to, jakie właściwości mają płyty lub kostka, na które się decydujemy. Nawierzchnia wokół domu powinna być bardzo wytrzymała i odporna na różne warunki atmosferyczne. Aby prezentowała się jak najlepiej, powinna pasować do elewacji budynku, a także do ogrodu, zwłaszcza pod względem kolorystycznym.

Ustalenie parametrów 

Zaleca się, aby szerokość podjazdu miała nie mniej niż 3 metry, a jego długość wynosiła przynajmniej 5 metrów, niezależnie od tego, jakim dysponujemy modelem auta. Pamiętaj o tym, że najmniejsze dopuszczalne wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego to 2,5 x 5 metrów. Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, można uwzględnić zatoczkę dla drugiego auta oraz ścieżki, które prowadzą do domu i ogrodu. Dodatkowe ciągi komunikacyjne mogą być znacznie węższe. Ważne jest też, czy zdecydujesz się na kręte alejki, czy na symetryczne pasy.

Projektując podjazd, powinieneś uwzględnić to, jakie pojazdy będą na niego wjeżdżać. W przypadku samochodów osobowych, minimalna grubość kostki to 4 centymetry. Nawierzchnia alejek może być mniej odporna na dużą siłę nacisku.

Nie jest dobrym pomysłem decydowanie się na bardzo duży podjazd, jeśli i tak nie ma się zamiaru z niego korzystać. Zbyt okazały podjazd sprawi, że cała posesja będzie miała zaburzone proporcje. Nie przesadzaj jednak w drugą stronę, bo za mały podjazd utrudni Ci swobodne manewrowanie samochodem. Tworząc projekt, koniecznie zastanów się też nad szerokością bramy wjazdowej. 

Jaki materiał wybrać na nawierzchnię?

Jeśli zależy Ci na bardzo trwałej nawierzchni o wysokich walorach estetycznych, postaw na płomieniowaną kostkę granitową, którą oferuje Klink.pl - sklep z płytkami kamiennymi i ceramicznymi. Materiał ten jest chętnie wybierany i coraz częściej wygrywa z betonem, który okazuje się mniej trwały i łatwiej go zabrudzić. Granit ponadto prezentuje się szlachetniej i okazalej, warto też mieć na uwadze to, że betonowe podjazdy źle kojarzą się osobom, które wyprowadziły się z zatłoczonych dzielnic miast. 

Granit doskonale sprawdza się w aranżacjach podjazdów i ogrodów, ponieważ ma znakomite właściwości fizyczne. Jest niewiele droższy od betonu, ale bez porównania twardszy, nie odbarwia się i trudno jest go trwale zabrudzić. Co istotne, nie szkodzą mu niekorzystne warunki atmosferyczne. Kostkę granitową warto też wykorzystać do budowy alejek wokół domu. Jest to materiał, który idealnie nadaje się również na taras. Jeśli planujesz urządzić także właśnie to miejsce, cenne porady znajdziesz w artykule Płytki kamienne na taras. Kamień naturalny czy gres imitujący płytki kamienne?

 

Zdjecie 3 02

powiązane artykuły:

Jjkjlok ol
Artykuły 21 stycznia 2022

Jeśli szukasz ziemi w dobrej cenie, rozważ przystąpienie do przetargu. Dowiedz się, jak przebiega te

Efdsfrd
Artykuły 24 lutego 2022

Poszukując wymarzonej nieruchomości, warto zastanowić się nad tym, czy dom ma pochodzić z rynku pier

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.9µg/m3 PM2.5: 26.9µg/m3