Rynek pierwotny czy wtórny - w które domy w Jaworznie warto zainwestować?

Efdsfrd

Redakcja

24 lutego 2022

Poszukując wymarzonej nieruchomości, warto zastanowić się nad tym, czy dom ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. W Jaworznie, średniej wielkości mieście w Małopolsce, znajduje się szeroki wybór domów w stanie deweloperskim, a także nieruchomości z rynku wtórnego, a więc mające poprzednich właścicieli. W które domy warto zainwestować? Jakie zalety mają nieruchomości z rynku wtórnego, a jakie z pierwotnego?

Dom z rynku pierwotnego - zalety i wady

Rynek pierwotny cieszy się od kilku lat coraz większym zainteresowaniem, chociaż najbardziej w kontekście mieszkań, a nie domów. W tym drugim wypadku wciąż wiele osób decyduje się na zakup działki i samodzielną budowę nieruchomości. Rynek pierwotny ma jednak wiele zalet z punktu widzenia kupujących. Przede wszystkim decydując się na zakup domy z rynku pierwotnego, można samodzielnie zaaranżować całą nieruchomość, a nawet zmienić pewne kwestie, jeszcze na etapie budowy. Zwykle przez pierwszych kilka lub kilkanaście lat nie trzeba niczego remontować, a dodatkowo można zdecydować się na rozwiązania energooszczędne oraz w stylu smart home, dzięki czemu ogólne koszty utrzymania i użytkowania znacznie się zmniejszają. Domy w Jaworznie z rynku pierwotnego są dosyć popularne, przy czym budowane są zarówno nieruchomości samodzielne, jak i bliźniaki oraz domy szeregowe. Niestety rynek pierwotny ma także pewne wady, ponieważ niektórzy deweloperzy oszczędzają na materiałach, a tym samym jakość nieruchomości nie jest zbyt wysoka. Dodatkowym problemem może być długi czas oczekiwania na wybudowanie domu, co ma szczególne znaczenie dla osób, które nie mają innej nieruchomości na własność, a więc wynajmują mieszkanie lub pomieszkują u rodziny. Sporym utrudnieniem może być także lokalizacja, ponieważ nowe inwestycje zwykle zlokalizowane są dosyć daleko od centrum Jaworzna. 

Dom z rynku wtórnego - zalety i wady

Rynek wtórny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają domu i chcą jak najszybciej się do niego przenieść. W ogłoszeniach w Jaworznie można znaleźć wiele perełek wyremontowanych domów lub nieruchomości w świetnym stanie. Zwykle domy z rynku wtórnego są tańsze niż te z pierwotnego, chociaż nie jest to regułą. Kolejną zaletą nieruchomości używanych jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na urządzaniu. Z drugiej strony takie domy mogą być w gorszym stanie, a tym samym nadają się do remontu. W starszych nieruchomościach mogą być także problemy związane z ogrzewaniem oraz energooszczędnością. 

Warto sprawdzić domy w Jaworznie na gratka.pl z rynku wtórnego. 

W którą nieruchomość warto zainwestować?

Wybierając dom w Jaworznie, warto zainwestować w taki, który położony jest w dobrej lokalizacji, a więc blisko centrum lub w pobliżu terenów zielonych. Najlepiej wybrać nieruchomość niedrogą w utrzymaniu i odpowiadającą indywidualnym potrzebom. W praktyce więc odpowiednie mogą być zarówno domy z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ostateczny wybór zależy od konkretnych preferencji. Przykładowo osoby, które chcą szybko przeprowadzić się do nowego domu, raczej powinny celować w rynek wtórny. Z kolei ci, którzy mają większy budżet i chcą urządzić nieruchomość zgodnie z własnymi potrzebami, a jednocześnie mogą poczekać kilka miesięcy lub lat na przeprowadzkę, mogą wybrać rynek pierwotny. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3