Zakup działki w przetargu od gminy - co warto wiedzieć?

Jjkjlok ol

Redakcja

21 stycznia 2022

Jeśli szukasz ziemi w dobrej cenie, rozważ przystąpienie do przetargu. Dowiedz się, jak przebiega ten proces oraz kiedy możesz wziąć w nim udział.

Zakup działki budowlanej od gminy

To aktualnie doskonały sposób na to, by znaleźć teren pod budowę domu za stosunkowo niewielkie pieniądze. Ceny nieruchomości są obecnie niezwykle wysokie, przez co wiele osób rezygnuje ze swoich planów. Nie warto porzucać marzeń, gdy istnieją sposoby na ominięcie kłód leżących pod nogami. Nabycie działki w przetargu od gminy może być świetną okazją, pozwalającą na oszczędności finansowe i realizację celów. Co ważne, gminy często dysponują działkami usytuowanymi w bardzo dogodnej lokalizacji, w centrum miasta lub na jego dobrze skomunikowanych obrzeżach. Działki te niejednokrotnie posiadają już całą niezbędną do budowy infrastrukturę, drogę dojazdową oraz przyłącza.

Cena wywoławcza do przetargu ustalana jest przez rzeczoznawcę i nie może być niższa niż wartość rynkowa nieruchomości. Jeżeli przetarg zostaje ponowiony z uwagi na brak kupca, w II przetargu cena ma szansę, choć nie musi, zostać obniżona nawet o 50%.

Przetarg może mieć formę ustną lub pisemną. Ustna przypomina licytację, gdzie wygrywa najwyższa oferta. Przetarg pisemny z kolei rozstrzygany jest przez gminę na podstawie korzyści, na jakie może liczyć względem zwycięskiej propozycji i tu nie zawsze chodzi o korzyści finansowe. Najczęściej tego rodzaju przetarg organizowany jest na działkę pod cele inwestycyjne.

Czy każdy może wziąć udział w przetargu rozpisanym przez gminę?

Istnieją dwie opcje. W przypadku przetargu otwartego (nieograniczonego) przystąpić do niego może każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych oraz wpłacił wadium. Jest to kwota zabezpieczająca organizatora przed niepoważnymi ofertami niezdecydowanych uczestników. Wadium zwykle wynosi około 10%, choć ostatecznie jest ono ustalane przez gminę. Jeśli nie wygrasz przetargu, pieniądze zostaną Ci zwrócone w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyniku. Zwycięzcy zaś będą one wliczone na poczet opłaty za nieruchomość.

Gmina ma także prawo do zorganizowania przetargu zamkniętego (ograniczonego). Zostają wówczas ściśle określone warunki, które muszą spełniać uczestnicy. Najczęściej taki przetarg dotyczy właścicieli sąsiadujących działek np. w sytuacji, gdy dana nieruchomość nie posiada drogi dojazdowej.

Oferty przetargowe - gdzie ich szukać?

Urzędy gminy oraz urzędy miasta umieszczają takie informacje na swoich tablicach informacyjnych, stronach internetowych, w Biuletynie Informacji Publicznej, w lokalnej prasie oraz telewizji.

Warto również zaglądać na stronę Listaprzetargow.pl, która jest bazą przetargów oraz licytacji komorniczych organizowanych w całej Polsce. Znajdziesz tu atrakcyjne oferty na mieszkania, działki, domy, ale również garaże, lokale użytkowe i inne nieruchomości.

Zanim przystąpisz do przetargu, zapoznaj się dobrze z jego szczegółami. Sprawdź księgę wieczystą i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bez wychodzenia z domu. Tego rodzaju informacje dostępne są na odpowiednich stronach internetowych. Możesz skontaktować się z gminą, w celu upewnienia się co do planowanych inwestycji w niedalekim sąsiedztwie działki, a także obejrzeć ją osobiście, by zweryfikować, czy spełni wszystkie Twoje wymagania.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.4µg/m3