Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
21 °C
AAA

Bielska fundacja Arka ruszyła z akcją sadzenia słoneczników

Ogólnopolską akcję „Siejemy słońce” zainaugurowali w piątek w Bielsku-Białej ekolodzy z fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz podkreślił, że promuje ona proste działania ekologiczne skupione na pomocy pszczołom i ptakom, m.in. wysiewanie słoneczników.

„Promujemy zakładanie ekologicznych ogrodów. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję. Zachęcamy placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Ogrody dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wychodowane wcześniej słoneczniki. W wakacje takie miejsca powinny mieć wyznaczonych opiekunów” – powiedział Owczarz.

Jego zdaniem, własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew czy krzewów owocowych unaocznia zwłaszcza najmłodszym, że żywność, to nie tylko sterylnie zapakowane produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad.

Arka zainaugurowała akcję w piątek. W centrum Bielska-Białej – zachowując dystans z powodu epidemii koronawirusa – ekolodzy rozdawali przechodniom nasiona i sadzonki słoneczników.

„Akcja potrwa do września. W jej ramach stworzymy prostą stronę internetową z mapą posadzonych słoneczników, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli, a w szczególności będziemy realizowali przestrzenne działania promocyjne w centrach miast” – wyjaśnił Wojciech Owczarz.

Czytaj także: Sosnowiec: będzie więcej pieniędzy na „Podlej deszczem"

Prezes zapowiedział, że program zostanie podsumowany jesienią podczas Święta Słonecznika. „Wówczas odbędą się barwne pochody, happeningi oraz wystawy zdjęć” – dodał.

Jak mówił, słonecznik nieprzypadkowo stał się głównym motywem akcji. „To symbol działań ekologicznych. Jest przyjazny dla owadów zapylających, gdy kwitnie. Dojrzały daje pożywienie ptakom” - powiedział.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko. (PAP)

Foto: fundacjaarka.pl


Komentarze