Samorządy szukają oszczędności. Bytom wyłącza oświetlenie elewacji budynków

fot. UM Bytom

Redakcja

21 grudnia, 2022

Rosnące ceny ogrzewania i energii elektrycznej powodują, że większość samorządów szuka oszczędności. W Bytomiu postanowiono ograniczyć ozdobne oświetlenie elewacji miejskich budynków, pomników i kładek dla pieszych.

Rosnące ceny prądu i widmo kryzysu energetycznego uderzają w miasta, które muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni, by opłacić rachunki. Bytom dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego, do tej pory ograniczył zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia ulic aż o 61%. W związku z koniecznością poszukiwania dalszych oszczędności, jaką wymusza Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, Miejski Zarząd Dróg i Mostów ograniczył ozdobne oświetlenie elewacji miejskich budynków, pomników i kładek dla pieszych.

- Podobnie jak inne gminy zdecydowaliśmy się na ograniczenie oświetlenia dekoracyjnego, tam, gdzie nie jest ono absolutnie koniecznie. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa pieszych i kierowców, nie wyłączamy i nie ograniczamy oświetlenia ulicznego - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

I tak zgasło dekoracyjne oświetlenie elewacji gmachów Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego. Wyłączone zostały lampy w ziemi przy pl. Świętej Barbary oraz oświetlenie dwóch kładek dla pieszych - przy ul. Siemianowickiej i Wrocławskiej.

Oszczędności ma przynieść też wyłączenie oświetlenia elewacji Pałacu w Miechowicach przy ul. Dzierżonia oraz reflektora oświetlającego pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej przy tej samej ulicy. Zgasły też dekoracyjne światła w donicach w Zaułku - który po godz. 20 jest zamykany dla noc, cztery lampy w ziemi przy pomniku Śpiącego Lwa na Rynku oraz reflektor przy pomniku Wolności (między ul. Kraszewskiego a ul. Powstańców Warszawskich).

powiązane artykuły:

Katowice wlaczaja tryb oszczedzania Fot M Zawadzki
Lokalne 4 listopada, 2022

Kryzys energetyczny dotyczy całej Polski, a Katowice podobnie jak inne miasta w Polsce, muszą włączy

UM Siemianowice Śląskie
Wiadomości 23 listopada, 2022

Od kilku dni w Siemianowicach Śląskich wdrażany jest obowiązkowy plan oszczędności energii elektr

Old bialska 11 oswietlenie
Lokalne 18 listopada, 2022

Częstochowa nie doczekała się ofert w drugim już przetargu na dostawę energii elektrycznej dla blisk

Lod 1
Lokalne 3 października, 2022

Rosnące ceny ogrzewania i energii elektrycznej powodują, że większość samorządów szuka oszczędności.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3