Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

PO popiera liberalizację prawa aborcyjnego

Wiadomości
PAP/Paweł Supernak
Platforma Obywatelska podzieliła się w sprawie aborcji. Część konserwatywnych członków chce, żeby utrzymać tzw. "kompromis" aborcyjny. Dzisiaj Borys Budka poinformował, że po konsultacjach jego partia popiera liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych.  Do czasu ogłoszenia tego wyroku, w Polsce można było dokonać legalnej aborcji w trzech przypadkach: gdy dziecko było wynikiem gwałtu, było nieuleczalnie chore lub ciąża zagrażała życiu matki.

Platforma Obywatelska od zawsze popierała kompromis aborcyjny. Teraz jednak partia będzie za liberalizacją aborcji. 

"Dlatego uważamy, że w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków, takich jak konsultacja z psychologiem i z lekarzem, to kobieta powinna podjąć tą osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić" - powiedziała Leszczyna.

"W naszych ustaleniach chcemy, żeby te trzy przesłanki, które obowiązywały w poprzedniej ustawie obowiązywały dalej, ale dajemy możliwość dopuszczenia terminacji ciąży w wyjątkowych sytuacjach po spełnieniu warunków do 12 tygodnia" - przekazała Kidawa-Błońska.

Chcemy, aby kobiety miały możliwość do edukacji seksualnych, badań prenatalnych i bezpłatnego programu "in vitro" - przekazali członkowie PO na dzisiejszej konferencji. Zaznaczono, że to nie politycy są od tego, aby zastępować sumienia kobiet. Państwo powinno zrobić, żeby decyzji o usuwania ciąży było jak najmniej. Jednak na samym końcu to kobieta powinna mieć prawo do wyboru. 

Budka podkreślił, że zarząd nie narzuca dyscypliny w kwestii światopoglądowych. Jako przewodniczący szanuje różne poglądy w PO. Schetyna podkreślał wcześniej, że takie stanowisko powinna przygotować Rada Krajowa PO, a nie jej zarząd.