Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Kohut: Je żech fest rod!

Slaski jezykiem regionalnym

Redakcja

26 kwietnia 2024

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało aż 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186! Tym samym został zrealizowany punkt numer 83. z listy 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.

"Dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym. Historia dzieje się na naszych oczach." – mówi europoseł Łukasz Kohut.

Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które nastąpi na posiedzeniu w dniach 8, 9 maja. Następnie, jeśli zostanie przyjęty, trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

"Wspólnie z Moniką Rosą i Maciejem Kopcem zajmowaliśmy się tym tematem od wielu lat. Śląska sprawa rozpoczęta przez śląskich regionalistów, Kazimierz Kutza i Marka Plurę jest dziś skutecznie kontynuowana przez kolejne pokolenie śląskich polityków. Liczą się konkrety - promowanie kultury regionu i zapewnienie wsparcia finansowego dla dziedzictwa Śląska."- mówi europoseł Łukasz Kohut startujący z Koalicji Obywatelskiej, z miejsca numer 3.
"Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi i wszystkim liderom partii tworzących Koalicję 15 października za ten ważny dla wielu pokoleń Ślązaków i Ślązaczek dzień. Teraz czas na Senat, a później test dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Test człowieczeństwa i szacunku dla śląskiego dziedzictwa." – podsumował Łukasz Kohut.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi - obok języka kaszubskiego - język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowania działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

powiązane artykuły:

Kohut
Wiadomości 20 kwietnia 2024

W tym tygodniu platformę X (dawniej Twitter) obiegła gorąca dyskusja miedzy pisarzem Szczepanem T

Foto 1
Lokalne 10 lutego 2024

W tym roku świętujemy 20-lecie dołączenia Polski do Unii Europejskiej. Tym samym częścią wspólnot

Mrosaslaski
Lokalne 21 marca 2024

Projekt zmiany w prawie, który uznaje język śląski za język regionalny przeszedł przez pierwsze c

Autonomia mjc 201900010
Lokalne 20 marca 2024

Nie 21 marca, ale dzień wcześniej odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy o zmian

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3