Już dzisiaj pierwsze czytanie projektu ustawy o języku śląskim

Autonomia mjc 201900010

Redakcja

20 marca 2024

Nie 21 marca, ale dzień wcześniej odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw. To początek próby uznania języka śląskiego.

Projekt trafił do Sejmu w styczniu bieżącego roku jako projekt Koalicji Obywatelskiej. Projekt zakłada wpisanie do ustawy języka śląskiego (obok kaszubskiego) jako języka regionalnego. 

Co to daje w praktyce? Przede wszystkim będzie można uczyć tego języka w szkołach na terenie Górnego Śląska, a jego nauka zostanie sfinansowana przez budżet państwa. To również państwowe wsparcie dla rozwoju nauki i badania tego języka oraz śląskiej kultury. Ponadto w gminach, gdzie w spisie powszechnym odpowiednia liczba mieszkańców zadeklarowała używanie języka śląskiego, będzie możliwość wprowadzenia np. tablic w tym języku.

Jakiś czas temu śląscy posłowie informowali, że pierwsze czytanie odbędzie się 21 marca. Jednak doszło do zmiany planu. Wczoraj posłanka Monika Rosa przekazała, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się dzisiaj, czyli 20 marca. 

Po śląsku mówi blisko pół miliona osób

Wyniki Spisu Powszechnego z 2021 roku potwierdziły, że znaczna część mieszkańców Górnego Śląska posługuje się lub chce posługiwać się językiem śląskim. To prawie pół miliona osób. Prawie 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską. To efekt m.in. kampanii prowadzonej przez Śląską Sztamę, w której działają regionalni politycy oraz śląskie organizacje.

W marcu 2023 roku Donald Tusk w Radzionkowie obiecał ustanowienie języka śląskiego - tak zwana deklaracja radzionkowska. W kolejnych przedwyborczych miesiącach obietnicę uznania śląskiego złożyli liderzy innych ugrupowań, które dzisiaj tworzą większość sejmową.

W budżecie państwa zabezpieczono około 2 mln złotych na wdrożenie języka śląskiego do systemu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3