Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Katowice: mieszkańcy po raz trzeci posprzątali swoje dzielnice

10 pełnych kontenerów i prawie 500 worków z odpadami: to efekt pięciu akcji sprzątania, zorganizowanych w ramach projektu SprzątaMyDzielnice. Śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lesu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów.

 

Kilkaset worków odpadów, ponad 50 opon, kilkanaście telewizorów i parę lodówek. Bez aktywnego wsparcia mieszkańców nie udałoby nam się zebrać i oczyścić tych terenów ze śmieci

mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które razem z Urzędem Miasta współorganizuje projekt SprzątaMy Dzielnice.

– Na szczęście już po raz trzeci przekonujemy się, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich najbliższej okolicy było czysto. Razem z nami te tereny sprzątało ponad 150 ochotników, najczęściej mieszkańców okolicy akcjidodaje.

SprzątaMy Dzielnice to akcja organizowana w ramach projektu KATOobywatel, angażującego lokalną społeczność w dbanie o miasto. Tereny do sprzątania typują sami mieszkańcy, najpierw zgłaszając je do akcji a następnie wybierając finałową piątkę w internetowym głosowaniu. W tym roku wpłynęło ponad 40 zgłoszeń. Samo sprzątanie było jednak opóźnione, ze względu na pandemię koronawirusa. Tym razem wolontariusze musieli poświęcić swój czas w wakacje. 

Ważne jest dla nas nie tylko pozbycie się odpadów ale również to, żeby podczas naszych akcji nie produkować niepotrzebnych śmieci

mówi Olaf Józefoski

-  Dlatego zamiast wody w butelkach plastikowych nalewaliśmy mieszkańcom katowicką kranówkę do ich własnych kubków a rękawiczki używane podczas zbierania odpadów praliśmy po każdej akcji i używaliśmy powtórnie – dodaje.

Jak wiele działań projektu KATOobywatel to również jest przede wszystkim kampanią społeczną.

Zwracamy uwagę na skalę zjawiska dzikich wysypisk i skutki, jakie wywołują. Śmieci są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska i dla naszego zdrowia

mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

 

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jest jednym z pionierów ruchu Zero Waste, zgodnie z którym należy ograniczać ilość odpadów, które każdy z nas wytwarza. Podczas wykładów oraz spotkań
członkowie Stowarzyszenia pokazują jak w łatwy sposób można zastąpić rzeczy jednorazowe wielorazowymi oraz udowadniają, że bycie eko wcale nie musi wiązać się z wydatkami czy szczególnym wysiłkiem.  Działając na rzecz ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenie organizuje warsztaty, m.in. z produkcji naturalnych środków czystości czy kosmetyków i tworzy domowe wermikompostowniki. Organizuje też Wymienialniki, wydarzenia pozwalające wymienić się z innymi niepotrzebnymi już rzeczami oraz Repair Cafe - specjaliści zaproszeni przez Stowarzyszenie bezpłatnie naprawiają zepsute sprzęty i uczą jak je naprawiać.

W promocję i wsparcie projektu SprzątaMy Dzielnice włączyła się m.in. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. „Katowicką Kranówkę” podczas akcji jak zawsze zapewniły Katowickie Wodociągi. Realizację projektu wsparły: firma Traficar, która udostępnia samochód dostawczy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD. 


Komentarze