Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

22 września Dniem bez Samochodu. W Dąbrowie i nie tylko pojedziesz bezpłatnie [WIDEO]

Wtorek, 22 września to jeden z dwóch dni w roku, który jest wpisany do taryfy Zarządu Transportu Metropolitalnego jako dzień, kiedy wszyscy kierowcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. To także dzień, który idealnie wpisuje się w działania władz Dąbrowy Górniczej.

Zachęcamy do korzystania nie tylko w tym dniu z komunikacji publicznej. Chcemy żyć zdrowiej i lepiej. Chcemy sprawnie się przemieszczać. Warto korzystać z już istniejących możliwości”

mówi Zdzisława Górska-Nieć, z dąbrowskiego magistratu

Dzień bez samochodu to ważna, ale nie jedyna część Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jaki trwa co roku od 16 do 22 września.

Warsztaty, spotkania, Festiwal Ludzi Aktywnych, czy Zagłębiowska Masa Krytyczna – to istotne elementy dąbrowskiej rozmowy o innym spojrzeniu na transport. Na to, co możemy zrobić dla własnego zdrowia i dla środowiska.

Fanów dbania o siebie i środowisko jest coraz więcej. Nie wierzycie? Ponad 2 tysięcy osób wzięło udział w niedzielnej Zagłębiowskiej Masie Krytycznej. Rowerowe szaleństwo? Z pewnością. Ze względu na wymogi epidemiologiczne, grupy rowerzystów ruszały osobno. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rowerzystów poruszających się przez miasta – na ich bezpieczeństwo i zasady ruchu. Sugerowana trasa przebiegała z dworca PKP w Sosnowcu, przez Będzin aż do Pogorii III. 

Potwierdził to także Festiwal Ludzi Aktywnych w sobotę. Tłumy wzięły udział w grze miejskiej i tym wyjątkowym spotkaniu.

Organizacje pozarządowe dają radę! Wielkie podziękowania za to, że wam się chce, że działacie 365 dni w roku. Cieszę się, że jako samorząd możemy was wspierać”

podkreślał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej

Miasto potrzebuje równowagi pod względem sposobów przemieszczania się po nim. Idea jest prosta: autobus, tramwaj czy pociąg muszą być łatwo dostępne, wygodne, docierać na czas w jak najwięcej miejsc, a przez to stanowić alternatywę dla samochodu. Równoprawnym środkiem transportu, do użytku na co dzień, ma być również rower – informuje dąbrowski urząd.

Trzeba podkreślić, że bezpłatny przejazd będzie honorowany na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, który tego dnia zdecydowaliśmy się zostawić na parkingu.

- To co w tym dniu jest niezwykle ważne, to pokazanie jak zmienia się transport, jak mocno inwestujemy w tabor, jak rozwijamy naszą ofertę kierowaną do mieszkańców Metropolii – mówi Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Warto skorzystać z akcji? Na pewno. Dla siebie i dla innych.


Komentarze