W bytomskim szpitalu zabrakło prądu. Na miejscu pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej!

ćwiczenia WOT w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym

Redakcja

29 listopada, 2022

W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 zabrakło prądu. Na miejscu natychmiast pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy za pomocą agregatu o dużej mocy dostarczyli prąd do placówki. Uspokajamy, to tylko ćwiczenia! Tak przebiegał scenariusz ćwiczeń w ramach operacji „Przyjazna Energia-22", które odbyły się we wtorek, 29 listopada w Bytomiu.

Oprócz pracowników Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ćwiczeniach wzięli udział także energetycy z firmy Tauron Dystrybucja, którzy najpierw odcięli szpital od dostaw prądu, a następnie przywrócili zasilanie.

W trakcie całej operacji byli także na miejscu, by w razie problemów z uruchomieniem zastępczego zasilania przywrócić dostawy w trybie pilnym. Profilaktycznie, na czas operacji „Przyjazna Energia-22" personel Szpitala nie planował także żadnych zabiegówrelacjonuje Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900, której użyto podczas ćwiczeń składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.

Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22" z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeńmówi Magdalena Dróżdż, rzecznik prasowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bytom jest jednym z pierwszych miast w województwie śląskim, w którym przeprowadzono takie ćwiczenia. Wcześniej ćwiczenia w ramach operacji „Przyjazna Energia-22" były prowadzone w Częstochowie i Opolu.

ćwiczenia WOT w bytomskim Szpitalu Specjalistycznym

powiązane artykuły:

akcja pk. Przyjazna Energia
Wiadomości 28 listopada, 2022

Śląscy Terytorialsi w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejsco

IMG 1617
Lokalne 19 listopada, 2022

18 listopada 2022 roku bramy koszar 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 50

Zdjecie Whats App 2022 11 08 o 08 55 39
Lokalne 17 listopada, 2022

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała dwudniowe szkolenie z medycyny pola walki dla

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.6µg/m3