50 ochotników wstąpiło w szeregi 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

IMG 1617

Redakcja

19 listopada, 2022

18 listopada 2022 roku bramy koszar 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 50 ochotników, którzy postanowili wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nad organizacją szesnastodniowego szkolenia podstawowego czuwa 133 batalion lekkiej piechoty z Cieszyna, który obchodzi w tym tygodniu trzecią rocznicę powstania. W listopadzie 2019 roku batalion rozpoczął swoją działalność pierwszą cieszyńską „szesnastką”.

Rdzeń szkolenia podstawowego, na które stawili się ochotnicy stanowi szkolenie bojowe, w którym realizuje się takie zagadnienia jak działania żołnierza na polu walki, terenoznawstwo, podstawy ratownictwa pola walki oraz szkolenie strzeleckie. Podsumowaniem „szesnastki” jest „pętla taktyczna”, czyli ćwiczenie obejmujące zagadnienia z całego okresu szkolenia. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne, żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.

"Chciałam wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, bo pozwala mi to dalej pracować w moim zawodzie i rozwijać się na innym polu. Jestem związana z ratownictwem medycznym i uważam, że mogę wiele się tutaj nauczyć" – mówi jedna z uczestniczek szkolenia.

"To piękne zwieńczenie trzech lat działalności cieszyńskiego batalionu - zaczynaliśmy szkoleniem podstawowym i dokładnie w taki sam sposób wchodzimy w kolejny rok służby. Widzimy efekty swojej ciężkiej pracy i serca, które wkładamy w to czym na co dzień się zajmujemy. Postaramy się jak najlepiej przekazać naszą wiedzę nowym żołnierzom i mamy nadzieję, że szkolenie będzie dla nich niezapomnianym doświadczeniem" – podkreśla dowódca 133blp w Cieszynie, płk Daniel Baron.

           

IMG 1717

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3