Śląscy terytorialsi szkolili pielęgniarki

Zdjecie Whats App 2022 11 08 o 08 55 39

Redakcja

17 listopada 2022

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała dwudniowe szkolenie z medycyny pola walki dla Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Żołnierze 13ŚBOT przekazywali wiedzę m. in. na temat działalności położnych i pielęgniarek w konfliktach zbrojnych, ratownictwa pola walki, przygotowania do działań survivalowych. Z zajęć praktycznych – uczestnicy wzięli udział w szkoleniu strzeleckim, wspinaczkowym, samoobrony, a także przeżyli swoją pierwszą musztrę.

Punktem kulminacyjnym szkolenia był nocny alarm – pielęgniarki zostały wezwane do zdarzenia masowego, podczas którego musiały odnaleźć rannych oraz udzielić im skutecznej pomocy, a na końcu ewakuować. Dzięki tym ćwiczeniom wiedza przekazana przez żołnierzy została zweryfikowana w praktyce.

"Szkolenie wspaniałe! Atmosfera podczas tych dwóch dni była niesamowita. Mogłoby się wydawać, że medycyna pola walki to odległy od nas świat, że nie jest dla każdego. Jakże mylne stwierdzenie. Każdy, powtarzam każdy jest w stanie przejść przez te szkolenie, a nawet uważam, że powinno być obowiązkowe"– mówi jedna z pielęgniarek.

„Współpraca z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych daje nam obopólne korzyści – każdy z uczestników i instruktorów jest w stanie nauczyć się czegoś nowego, przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Działalność pielęgniarek podczas konfliktów zbrojnych jest niezwykle ważna, dlatego chcieliśmy przyczynić się do ich lepszego wyszkolenia ” - podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

KK139000

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3