
Zakończyły się konsultacje dot. koncepcji nowego zagospodarowania rynku w Rudzie Śląskiej. Zazielenienie tego miejsca było jednym z najważniejszych tematów ubiegłorocznej kampanii wyborczej na prezydenta miasta.
- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach. Przekazane przez mieszkańców uwagi były źródłem cennych inspiracji. Wszystkie zostały dokładnie przeanalizowane, a część z nich zostanie wykorzystana podczas realizacji inwestycji. Aktywność mieszkańców podczas rozmów o sposobie zagospodarowania rynku pokazała też, że sam temat ważny jest dla wielu z nich – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent miasta.
Konsultacje koncepcji nowego zagospodarowania rynku trwały od 11 stycznia do 9 lutego 2023 r., a ich finałem było spotkanie konsultacyjne, które odbyło się 9 lutego w Urzędzie Miasta. Łącznie na udział w konsultacjach zdecydowało się blisko 40 mieszkańców, którzy przekazali ponad 120 różnych uwag.
Koncepcja zakłada rozszczelnienie 22% całej powierzchni placu, w tym nasadzenie blisko 30 dorodnych drzew oraz obsadzenie 1 000 m² powierzchni placu krzewami, bylinami oraz różnymi gatunkami traw. Jednak część z mieszkańców oczekuje większej ilości zieleni. – Założenia ujęte w koncepcji są optymalne. Musimy zachować równowagę, ponieważ przestrzeń ta nadal ma pełnić funkcję miejskiego rynku, a nie parku. Ponadto jesteśmy także ograniczeni infrastrukturalnie, gdyż nie każdy fragment rynku nadaje się na rozszczelnienie oraz późniejsze nasadzenia. Wynika to m.in. z uzbrojenia znajdującego się pod płytą rynku – tłumaczy Michał Pierończyk.
Koncepcja przewiduje likwidację fontanny, która nie działała i w praktyce nie można jej naprawić. - Budowa nowej generuje z kolei zbyt duże koszty związane zarówno z jej powstaniem, jak i jej przyszłym użytkowaniem. Co ważne, zaproponowane w koncepcji rozwiązanie przewiduje zachowanie drugiej fontanny przelewowej znajdującej się w południowej części rynku oraz budowę podziemnego zbiornika retencyjnego. W dyskusji pojawiły się natomiast głosy, by był to zbiornik otwarty - informuje UM Ruda Śląska.
Inne propozycje to: zacienione ławki, bezpłatna toaleta, elementy architektury nawiązujące do dziedzictwa miasta i jego śląskości, wyznaczone miejsce pod montaż przenośnych kurtyn wodnych oraz przestrzeni pod organizację wystaw i galerii plenerowych. Ponadto wyznaczone zostanie miejsce pod choinkę bożonarodzeniową, a jedno z drzew, które zostaną nasadzone, będzie pełnić właśnie taką funkcję. W dokumentacji ujęty ma również zostać montaż monitoringu.