Radni Sejmiku chcą spotkania Horały z mieszkańcami i samorządowcami ws. CPK/KDP

IMG 20230327 113725

Redakcja

27 marca, 2023

Radni Sejmiku województwa śląskiego poparli wniosek marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego o zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego nt. CPK. To odpowiedź na konferencję prasową ministra w Katowicach i wybór wariantu inwestorskiego linii 170 KDP.

W ubiegłym tygodniu minister Marcin Horała jako pełnomocnik rządu ds. CPK ogłosił w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wariant inwestorski linii 170 Kolei Dużych Prędkości. Wybrana została opcja, która przechodzi przez centrum Mikołowa, Łazisk Górnych, Orzesze, Palowice aż do granicy z Czechami. Według "najlepszego scenariusza" to wyburzenie ponad 500 metrów. Jednak wariant inwestorski może jeszcze ulec wielu modyfikacjom, a wszystko zależy od decyzji środowiskowych itd.

Pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim protestowali mieszkańcy i samorządowcy, którzy od miesięcy mówią "Nie dla CPK/KDP". Na konferencję prasową Horały próbowali wejść przedstawiciele protestujących, samorządowcy, radni Sejmiku z KO oraz parlamentarzyści. Tylko niektórym z nich udało się wejść na Salę Marmurową. Konferencji nie mógł wysłuchać m.in. Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa śląskiego, który tego dnai reprezentował marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Chełstowski chce spotkania z mieszkańcami

Sam Chełstowski od razu wystosował do wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka wniosek o zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, w której udział wezmą minister Horała i mieszkańcy oraz samorządowcy z gmin, które znalazły się na trasie wybranego wariantu inwestorskiego.

Aby wzmocnić żądania marszałka województwa, 27 marca na sesji Sejmiku województwa śląskiego radni KO złożyli wniosek o przegłosowanie uchwały, w której radni popierają zwołanie WRDS w sprawie KDP. Na sesję zaproszeni zostali samorządowcy i mieszkańcy, którzy kilka dni temu protestowali podczas wizyty Horały w Katowicach. 

- My jesteśmy wybrańcami mieszkańców. Nie możemy nie słuchać mieszkańców - powiedział z mównicy Sejmiku burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski, który dodał, że samorządowcy powinni służyć mieszkańcom i wstawać w ich obronie.

Od początku przeciwko uchwale wypowiadali się radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, argumentując swoje stanowisko tym, że mieli za mało czasu na zapoznanie się z jej treścią i zastanowienie się nad głosowaniem. Z PiS-u wyłamała się Ewa Żak, która podziękowała mieszkańcom za wolę walki o swoje domostwa. 

Ostatecznie głosami 27 za do 12 przeciw uchwała została przegłosowana. W ten sposób radni poparli stanowisko Jakuba Chełstowskiego, który wezwał wojewodę do zwołania Wojewódzkiej Rady Dialogi Społecznego nt. CPK z udziałem Marcina Horały. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3