Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Jakie daje możliwości?

przenośny ultrasonograf w bielskim szpitalu pediatrycznym

Redakcja

28 grudnia, 2022

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej kupił trzy nowoczesne, wysokiej klasy i bardzo potrzebne urządzenia o łącznej wartości 400 tys. zł. Pomogą one skuteczniej diagnozować oraz leczyć małych pacjentów. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu bielskiego, budżetu województwa śląskiego oraz Fundacji na rzecz Rozwoju Szpitala Pediatrycznego „Razem dla Dzieci”.

Pierwszy do dziecięcego szpitala w Bielsku-Białej dotarł przenośny ultrasonograf, który zasilił bazę sprzętową Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci. 

- Urządzenie będzie wspomagać lekarzy w przeprowadzaniu zaawansowanych procedur anestezjologicznych, takich jak zakładanie wkłuć centralnych i tętniczych, wykonywanie znieczuleń regionalnych do zabiegów operacyjnych, szybka ocena u pacjentów z podejrzeniem odmy, czy monitorowanie efektów leczenia u pacjentów z chorobami płuc. Badanie usg ma szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych, w tym noworodków, u których uwidocznienie takich struktur jak nerwy obwodowe czy naczynia jest znacznie trudniejsze niż u pacjentów dorosłych. Wykonywanie wyżej wymienionych procedur przy użyciu wysokiej klasy aparatu usg znacznie skraca czas samej procedury oraz ułatwia jej zrealizowanie - mówi lek. med. Anna Piasecka, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego. 

Na ten sam oddział trafił też zestaw do trudnej intubacji, który składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to lekki i przenośny wideolaryngoskop wyposażony w kolorowy, dotykowy monitor o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia doskonałą wizualizację dróg oddechowych. Wyraźny obraz na monitorze zwiększa bezpieczeństwo intubacji. Dodatkowo specjalny kształt łyżek laryngologicznych wideolaryngoskopu ułatwia intubację szczególnie trudnych przypadków. Drugi element zestawu do trudnej intubacji to giętki endoskop intubacyjny wyposażony w ruchomą końcówkę roboczą z kamerą i źródłem światła. Co ważne, podgrzewana optyka zapobiega parowaniu kamery. Urządzenie to może być zastosowane nie tylko w krytycznie trudnych przypadkach intubacji dotchawicznej, ale również wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu (podawanie leków) oraz służyć do usuwania ciał obcych lub odsysania wydzieliny lub krwi z tchawicy i oskrzeli. 

Czytaj także: https://silesia24.pl/bielsko-b...

Trzeci zakup Szpitala Pediatrycznego będzie wykorzystywany na Oddziale Pediatrycznym oraz na Oddziale Niemowlęcym. To wysokiej klasy aparat MMS Ohmega R, który służy do przeprowadzania badań wielokanałowej, 24-godzinnej impedancji i pH-metrii przełyku. Badanie to pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z występującymi u pacjenta objawami. Aparat umożliwi realizację procedur medycznych, które do tej pory w szpitalu nie były wykonywane.

Łączny koszt zakupu wymienionych urządzeń medycznych to 403 909 zł. Ich nabycie przez Szpital Pediatryczny było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej - 200 tys. zł, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - 150 tys. zł oraz Fundacji "Razem dla Dzieci" - 40 tys. zł. Pozostała kwota, 13 909 zł, pochodziła ze środków własnych szpitala. 

zestaw do trudnej intubacji w bielskim szpitalu pediatrycznym

powiązane artykuły:

bielski szpital pediatryczny
Wiadomości 20 grudnia, 2022

Oddział Niemowlęcy Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej wręcz pęka w szwach za sprawą wyraźni

poradnia urazowo-ortopedyczna dla dzieci
Wiadomości 25 listopada, 2022

Od grudnia Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej poszerzy swoją ofertę medyczną uruchamiając pora

Wosp22f
Lokalne 5 lipca, 2022

Baza sprzętowa Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej poszerzyła się o nowoczesny mikroskop operac

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3