Kolejna ławeczka w Gliwicach ma swojego patrona. Został nim pułkownik Tarnawski

Fot. M.Buksa

Redakcja

7 grudnia, 2022

Przy Alei Przyjaźni stanęła druga Ławeczka Znanych Gliwiczan. Jej patronem został zmarły w tym roku, ostatni Cichociemny, pułkownik Aleksander Tarnawski.

Pułkownik Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz, był Cichociemnym, inżynierem chemikiem, pułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych i oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK. W naszym mieście zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach, w którym od 1964 r. był kierownikiem Zakładu Pigmentów. Wraz z żoną bardzo cenili innowacyjny charakter Gliwic, których rozwój skupia się m.in. na nowoczesnych technologiach, a dzięki Politechnice Śląskiej szkolone są cenione na świecie kadry inżynierskie.

W 2014 r., już w wieku 93 lat, wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami JW. GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Zmarł w 2022 r., w wieku 101 lat.

Jego zasługi na zawsze zaznaczyły się na kartach historii. Upamiętnia je m.in. pomnik „Gliwiccy cichociemni” przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary w Gliwicach, a teraz także druga Ławeczka Znanych Gliwiczan, której patronem w niedzielę, 4 grudnia został pułkownik Tarnawski.

W odsłonie „Ławeczki” pułkownika Tarnawskiego wzięła udział m.in. małżonka Aleksandra Tarnawskiego Elżbieta Tarnawska, prezydent Gliwic Adam Neumann, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Agat i organizatorzy akcji.


Fot. M.Buksa

powiązane artykuły:

fot. UM Gliwice/ D. Nita-Grabiec
Wiadomości 5 grudnia, 2022

3 grudnia zaczęło działać Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. Połączyło on

fot. UM Gliwice
Lifestyle 1 grudnia, 2022

Gorąca czekolada i oryginalne prezenty– to kwintesencja jarmarków świątecznych, które wiele z nas

nowe przedszkole w Żernikach
Wiadomości 1 grudnia, 2022

Przy ul. Józefa Elsnera 25 w gliwickich Żernikach powstaje nowe przedszkole. W nowoczesne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3