Centrum Przesiadkowe Gliwice już działa!

fot. UM Gliwice/ D. Nita-Grabiec

Redakcja

5 grudnia, 2022

3 grudnia zaczęło działać Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. Połączyło ono transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.

Budowa Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy. Koszt wszystkich prac to około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na razie głównym zadaniem Centrum Przesiadkowego jest ułatwienie przesiadek z autobusów miejskich i metropolitalnych na pociągi regionalne, pociągi PKP IC oraz kolejowych przewoźników międzynarodowych i vice versa – zdecydowanie szybciej i łatwiej jest obecnie złapać autobus, gdy wraca się koleją z terenu metropolii lub innych regionów Polski i Europy do Gliwic i powiatu gliwickiego. Przesiadka zajmuje dosłownie chwilę, bo obiekty CP i dworca dzieli 150 metrów. 

Podróżujący mają do dyspozycji w CP 12 stanowisk ZTM obsługujących ponad 40 linii autobusowych. Przesiadanie się między pojazdami transportu zbiorowego ułatwia podziemny tunel i winda, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rowerzystów i pieszych. Dodatkowo od 5 grudnia na parterze budynku głównego CP działa przeniesiony z placu Piastów Punkt Obsługi Pasażera ZTM.

Przy najważniejszych przystankach, m.in. w Centrum Przesiadkowym w Gliwicach, warto poszukiwać i zwracać się do działających czasowo informatorów terenowych ZTM. Mają przy sobie mapki z informacjami o najważniejszych zmianach w rozkładzie jazdy.

Osobom podwożącym bliskich na teren Centrum Przesiadkowego przypominamy, że autom osobowym – w przeciwieństwie do autobusów – nie wolno przejeżdżać przez cały kompleks CP, z jednej strony na drugą.

Zmotoryzowani mogą dotrzeć do chwilowych postojów kiss&ride m.in. od strony ul. Warszawskiej – przez ul. Składową lub wybrać alternatywny wjazd przedłużeniem ul. Toszeckiej.


fot. M. Buksa/ UM Gliwice

powiązane artykuły:

fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach
Wiadomości 26 listopada, 2022

Gliwickie Centrum Przesiadkowe zostanie oficjalnie otwarte 10 grudnia, jednak autobusy bę

Centrum Przesiadkowe Gliwice
Lokalne 28 października, 2022

Już w grudniu na tyłach gliwickiego dworca PKP otwarte zostanie nowoczesne centrum przesiadkowe. Jak

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3