Otwarcie hybrydowej sali operacyjnej w bielskim szpitalu wojewódzkim

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Redakcja

7 grudnia, 2022

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wzbogacił się o pierwszą hybrydową salę operacyjną. Koszt inwestycji to ponad 5,3 mln złotych.

Samorząd województwa śląskiego dał na ten cel 5,2 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Szpitala Wojewódzkiego.

Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego to sześć sal. Jedna z nich, w której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli salę łączącą w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

Wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty, a także urazów naczyniowych to typowe operacje, jakie chirurdzy z bielskiego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w ciągu roku wykonują blisko 1500 razy. Jaką rewolucją nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów jest sala hybrydowa, wyjaśnił kierownik oddziału dr Krzysztof Pietrzak:

- Sala hybrydowa jest połączeniem klasycznej sali operacyjnej z salą radiologii diagnostycznej. Istotą jest obecność angiografu cyfrowego wysokiej jakości, który pozwala obrazować naczynia. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozszerzyć zakres naszych usług medycznych. - powiedział lekarz.

Specjalista wyjaśnił, że hybrydowa sala operacyjna pozwala na wykonywanie zarówno zabiegów tradycyjnych, jak i małoinwazyjnych.

- Głównym beneficjentem sali hybrydowej będą nasi pacjenci. Przy otwartej operacji w zakresie aorty piersiowej ryzyko powikłań, w tym śmiertelnych, wynosi blisko 30 procent, w przypadku brzusznej i biodrowej - około 10 procent. Nowa sala pozwala na wykonywanie procedur hybrydowych, gdzie zakres naszej chirurgicznej interwencji jest dużo mniejszy. To powoduje obniżenie ryzyka powikłań do 2 procent. Pobyt w szpitalu pacjenta po takim zabiegu trwa trzy dni. Zabiegi małoinwazyjne pozwalają nam dotrzeć do chorego miejsca dzięki m.in. dwóm małym nacięciom w pachwinach. To jest olbrzymi postęp dla nas i olbrzymi zysk dla pacjentów - podkreślił specjalista.

Największym kosztem całej inwestycji był zakup angiografu wraz ze specjalistycznym stołem operacyjnym za prawie 3,3 mln złotych. Angiograf służy do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała. 

Podczas przeprowadzonej modernizacji zostały wykonane także prace budowlane, mające na celu przystosowanie nowej sali do zainstalowania angiografu z zawieszeniem sufitowym oraz umieszczenia specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dostosowanego do współpracy z aparaturą diagnostyczną. Sala hybrydowa została wyposażona w specjalistyczną kolumnę anestezjologiczną, nowoczesne lampy operacyjne z monitorami oraz stację informatyczną, posiadającą dostęp do systemu informatycznego szpitala.
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Sabina Bigos-Jaworowska złożyła na ręce wicemarszałek województwa śląskiego Anny Jedynak serdeczne podziękowania za dotację i zapowiedziała dalszą modernizacje bloku operacyjnego.
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

powiązane artykuły:

poradnia urazowo-ortopedyczna dla dzieci
Wiadomości 25 listopada, 2022

Od grudnia Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej poszerzy swoją ofertę medyczną uruchamiając pora

Karetka 5
Lokalne 19 listopada, 2022

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej - za pośrednictwem Stowarzyszenia Pokolenie - przekazał karetkę

Szpital
Lokalne 12 października, 2022

Swobodniejszy dostęp do gabinetów lekarskich i zabiegowych zyskają osoby niepełnosprawne w Szpitalu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3