Kolejami do krainy Wiedźmina

kolejami do krainy Wiedzmina

Redakcja

21 stycznia 2023

Słowiańskie legendy, utopce, beboki, szarleje i upiory! To wszystko znajdziecie w województwie śląskim, ale nie tylko. Podróżując szlakiem dawnych legend i słowiańskich demonów, znajdziecie także ślady serialowego Wiedźmina.

Czy wiecie, że na Górnym Śląsku do dziś zachowało się wiele śladów dawnych słowiańskich wierzeń i strachów? O tak, wystarczy przypomnieć popularne na Śląsku słowo „pieron”, którego pochodzenie łączone jest ze słowiańskim bogiem siły, piorunów i wojny, czyli Peruna. To jednak przykład najbardziej popularny, choć unikatowy w skali całego kraju. Podróżując przez nasze województwo, możecie znaleźć miejsca, w których dawne upiory i legendy są nadal żywe!

Utopce to nie tylko postacie z książek oraz gier komputerowych uniwersum Wiedźmina. To także do dziś funkcjonujące legendy o grasujących potworach w dorzeczu Małej Panwi i jej rozlewiskach, ale także w okolicach Rybnika, czy Lubszy! Opowieści o utopkach są tam do dziś żywe, a jeżeli chcecie dowiedzieć się dlaczego, wsiądźcie w pociągi Kolei Śląskich jadące do Lublińca i Raciborza i wybierzcie się w rowerową podróż przez mokradła Lasów Lublinieckich oraz w kierunku położonego w otulinie Lasów Raciborskich rezerwatu „Łężczok”.

Potwory i legendy znajdziecie również w Bytomiu! U wylotu ulicy Dworcowej znajdziecie Świetlika, czyli miejscowego dobrego ducha. Podróżując ulicą Piekarską, możecie natrafić na tak zwany „Trupi Kamień”, będący dawną płytą upamiętniającą ofiarę z początków XIX wieku. Czy o północy wystraszy Was upiór? Przekonajcie się sami. Sama nazwa nieodległej dzielnicy Piekar Śląskich, czyli Szarleja ma swoje korzenie w dawnej demonologii. W końcu to w tym miejscu znajdowała się kopalnia odkrywkowa, a do dziś znajdziecie tam ślady dawnego górnictwa.

Co ze śladami serialowymi? Wystarczy zabrać ze sobą rower i wyruszyć pociągiem Kolei Śląskich w kierunku Częstochowy, a następnie wysiąść na dworcu kolejowym w Zawierciu. Stamtąd już niedaleko do ruin zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. To w tym miejscu kręcone były sceny do pierwszego sezonu serialowej adaptacji Wiedźmina. Legendarny zamek grał w serialu rolę Twierdzy Sodden. Sama Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar, który łatwo pobudzi Waszą wyobraźnię. Polecamy w szczególności nieodległą Górę Birów i znajdującą się tam rekonstrukcję dawnego grodu. Jeżeli chcecie poczuć się jak bohaterowie kultowego uniwersum, warto wyruszyć w skalne ostępy Jury, gdzie czekają na Was magiczne wschody słońca, legendy, upiory miejscowa kuchnia i... wino!

powiązane artykuły:

e podroznik zakup biletów kolei śląskich
Turystyka 10 stycznia 2023

Wystarczy jedna aplikacja mobilna i zapomnicie o kolejkach do kas, nerwach i napięciu przed odjaz

tradycyjna kuchnia śląska
Lifestyle 19 stycznia 2023

Kto z Was, mieszkających w województwie śląskim nie zna takich sztandarowych dań kuchni górnośląs

zima koleje slaskie
Turystyka 12 stycznia 2023

Nie macie pomysłu na zimowe wypady w regionie? Nie wiecie, gdzie wybrać się z dziećmi w zimowy we

zwiedzanie śląska pociągiem
Turystyka 17 stycznia 2023

Czy kiedykolwiek zabytki industrialu budziły Waszą wyobraźnię? Upiorne wnętrza wielkich hal, masz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3