Nie żyje Marek Plura. Kochał Górny Śląsk, o który walczył do samego końca

Mplura 2

Redakcja

21 stycznia, 2023

21 stycznia zmarł senator Koalicji Obywatelskiej Marek Plura. Miał 52 lata. Był jednym z nielicznych śląskich polityków, który naprawdę walczył o śląskie sprawy. 

Marek Plura pochodził z Raciborza, ale mieszkał w Katowicach. W przeszłości był radnym Katowic, posłem i europosłem. W 2019 roku został wybrany do Senatu. 

Od urodzenia chorował na zanik mięśni, dlatego od samego początku swojej politycznej kariery walczył o prawa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pomimo nieuleczalnej choroby, był niezwykle aktywnym politykiem. Jego nazwisko od zawsze kojarzyło się z walką o prawa Ślązaków do swojej tożsamości. Nie wstydził się godać w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie inicjował starania o ustanowienie języka śląskiego jako języka regionalnego w Polsce.

Kilka dni temu politycy Platformy Obywatelskiej poinformowali o tym, że Marek Plura trafił w stanie ciężkim do szpitala z powodu powikłań pogrypowych. Zmarł 21 stycznia. 

- W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Sprawował mandat posła na Sejm VI i VII kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz swojej małej śląskiej ojczyzny - poinformował Senat.

Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent". Był inicjatorem konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek, który promował aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3