Zima na Śląsku. Gdzie wybrać się z Kolejami Śląskimi?

zima koleje slaskie

Redakcja

12 stycznia 2023

Nie macie pomysłu na zimowe wypady w regionie? Nie wiecie, gdzie wybrać się z dziećmi w zimowy weekend? Spieszymy z pomocą! Dodatkowo wyjaśnimy Wam, jak łatwo można dotrzeć w magiczne miejsca, wsiadając jedynie w pociągi Kolei Śląskich.

Jeżeli niestraszne Wam wypady górskie warto wybrać się na południe województwa śląskiego, gdzie z przystanków Bielsko-Biała Leszczyny lub Mikuszowice możecie wyruszyć w kierunku dolnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię. Możecie bezpiecznie wjechać na mierzący ponad 1000 metrów n.p.m. szczyt, gdzie tuż obok schroniska turystycznego znajduje się jedyne w Beskidzie Śląskim i niezwykle stare… alpinarium!

Założone w 1905 roku przez mistrza kominiarskiego i miłośnika przyrody Edwarda Schnacka przetrwało obie wojny światowe, a następnie pielęgnowane przez pasjonatów stanowi alpejską enklawę w Beskidzie Śląskim. Polecamy także wizytę w ponad stuletnim schronisku turystycznym oddanym do użytku w 1879 roku, przypominającym do złudzenia te spotykane w Alpach. To nie koniec atrakcji, tuż obok górnej stacji kolejki linowej znajdziecie wieżę widokową!

Szukacie ciepła? Znajdziecie go nie tylko w egzotycznej Palmiarni w Gliwicach, którą oczywiście polecamy serdecznie, ale także w Kopalni Zabytkowej Guido w Zabrzu! Zastanawiacie się dlaczego? To właśnie na poziomie 320 metrów w dawnej Kopalni Królowa Luiza poczujcie ciepło bijące z wnętrza Ziemi! Zwiedzając podziemne korytarze, spodziewajcie się temperatury od 13 do 16 stopni Celsjusza oraz rozgrzewających emocji w trakcie górniczych przygód. Wybierając na zimowy weekend gliwicką palmiarnię lub zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego możecie rozważyć podróż transportem kolejowym, którego stacje Zabrze i Gliwice znajdują się niemal w sąsiedztwie wymienionych instytucji.

Nie możemy zapomnieć o dwóch fenomenalnych trasach kolejowych, którymi podróż po naszym województwie to przyjemność sama w sobie. Mamy na myśli linie Kolei Śląskich prowadzące do Wisły Głębców oraz Zwardonia. To nie tylko sposób na narciarskie szaleństwo, możliwość szybkiego dotarcia na położone w Ustroniu, Wiśle, Zwardoniu czy Węgierskiej Górce stoki narciarskie, ale także panoramy Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego, które przebiegają za oknami. Dodatkowo otwarta w grudniu 2022 roku trasa kolejowa do Wisły Głębców przebiega po najwyższych kolejowych wiaduktach w województwie śląskim, ale to oznacza niezapomniane przeżycia i początek górskiej przygody!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3