Karmienie psa – jak robić to prawidłowo i z głową?

Jak prawidlowo karmic psa

Redakcja

20 września 2022

Każdy właściciel psa może powiedzieć, że jest on jego najlepszym przyjacielem. Nic więc dziwnego, że opiekunowie czworonogów pragną zapewnić im, najlepsze warunki do życia. Nie chodzi tylko o spacery, właściwą opiekę medyczną, ale również o karmienie. Okazuje się, że wiele osób ma z tym problem. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak prawidło karmić psa? Szczegóły poniżej.

Jak prawidłowo karmić psa?

Większość opiekunów czworonogów zachodzi w głowę, jak prawidło karmić swojego psa. Podstawą jest zbilansowana dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb pupila. O czym jeszcze należy pamiętać? A O częstotliwości ilości podawanych posiłków. Posiłki warto podawać po spacerze i należytym odpoczynku. Dlaczego to takie ważne? Wysiłek fizyczny zarówno przed jak i po posiłku, może prowadzić do skrętu żołądka u czworonoga. Nie można zapominać też o regularności. Psy powinny spożywać swoje posiłki zawsze o tej samej porze, w tym samym miejscu i w tej samej misce. Dobrze, aby psy spożywały posiłki, gdy robią to ich właściciele. A co z ilością posiłków? Na to pytanie odpowie specjalistka ds. żywienia psów autorka tekstów na blogu John Dog, tworzonego przy współpracy ekspertów (m.in. weterynarza, behawiorysty, psiego fizjoterapeuty, czy psiego dietetyka):

- Psa dorosłego karmi się dwa razy dziennie. Pierwszy raz rano, po porannym spacerze i odpoczynku. Drugi – wieczorem jako posiłek główny. Każdy pies potrzebuje innej ilości pokarmu. Jest to uzależnione od tempa jego przemiany materii, trybu życia, a nawet temperamentu. W przypadku dorosłych psów pracujących i bardzo aktywnych niektórzy zalecają nawet karmienie cztery razy dziennie, aby dzienna porcja była podzielona na mniejsze części. Przeważnie podaje się pokarm rano i wieczorem (przy systemie karmienia odmierzonymi porcjami). (…) Szczenięta natomiast początkowo karmi się dawką pokarmu podzieloną na pięć-sześć porcji. W trzecim miesiącu życia zmniejsza się częstotliwość podawania jedzenia do czterech razy na dobę, a w piątym miesiącu do trzech. Szczeniętom powyżej siódmego miesiąca życia zaleca się karmienie dwukrotnie w ciągu dnia. – podkreśla ekspertka w żywieniu psów.


Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Jak wybrać karmę dla psa? Aktualnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów gotowej karmy, co nie ułatwia wyboru właścicielom czworonogów. Zatem czym się kierować wybierając pokarm? W pierwszej kolejności smakiem. Pupil musi ją zaakceptować, bo przecież psy mają różne charaktery, jak i preferencje smakowe. Oczywiście, gotowy pokarm musi dostarczać odpowiednią ilość energii, jak i niezbędne składki odżywcze. Ważne, aby karma była dostosowana do wieku psa, ponieważ szczeniaki czy dorosłe psy będą potrzebować zupełnie innej karmy. Dlaczego? Ich metabolizm jak i potrzeby są zupełnie inne, tak samo jak uzębienie i wielkość szczęki. Jak w tym wszystkim ma się odnaleźć właściciel? Wielu producentów dzieli swoje podstawowe produkty na karmy dla:

  • Szczeniaków,
  • Psów dorosłych,
  • Starszych psów.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze małego psa, a dużego będą się dość mocno różnić, tak samo jak psa wysportowanego czy schorowanego. Ich potrzeby są zupełnie inne. Osoby, które pragną bardziej zgłębić ten temat, powinny odwiedzić kopalnię wiedzy o właściwym żywieniu psów i nie tylko, czyli bloga sklepu dla psów i kotów - John Dog.


Jak czytać skład karm?

Podczas kupowania karmy dla czworonogów, właściciele w pierwszej kolejności powinni zapoznać się z cennym źródłem wiedzy – etykietą, która jest podzielona na część główną (m.in. opis deklarowanych składników, identyfikacja produktu) oraz statutową. To właśnie na niej powinien skupić się właściciel. Część statutowa pozwala dowiedzieć się, czy opiekun kupuje karmę kompletną czy uzupełniającą. Dlaczego to takie ważne? Karma kompletna pozwala na zaspokojenie dziennych potrzeb żywieniowych pupila. Z kolei uzupełniającą należy łączyć z innymi karmami.

To właśnie z etykiety właściciele mogą dowiedzieć się, co wchodzi w skład danej karmy. Nie mogą zapominać, że ich kolejność nie jest przypadkowa. Te składniki, które znajdują się na samej górze listy, stanowią największą część pokarmu. Warto mieć na uwadze, że mięso (podstawowy składnik diety każdego psa), jest ważone jeszcze przed produkcją karmy. Co w praktyce oznacza, że produkt końcowy ma w swoim składzie znacznie mniej mięsa, niż mówi to opakowanie.

Warto zdać sobie sprawę, że sposób wytwarzania gotowych karm jest regulowane prawnie oraz kontrolowany przez wyznaczone do tego służby. Również prawo dotyczące wytwarzania karm dla psów jest tak skonstruowane, by chronić konsumentów (zwierzęta i ludzi) poprzez stawianie przed producentami wielu wymagań, które muszą być spełnione, aby karma była bezpieczna i mogła znaleźć się na rynku. Nie znaczy to, że wszystkie gotowe karmy są równie dobre. Z bogatej oferty na rynku trzeba wybrać te produkty, które rzeczywiście są godne zaufania. – dodaje ekspert

 

Sucha czy mokra karma?

Naturalnie nasuwa się pytanie, co różni suchą karmę od mokrej? Pora na krótkie porównanie. Sucha karma dla psa posiada zdecydowanie mniej wody w swoim składzie niż karma mokra (ok. 5-8.5%). Czy to źle? Nie, ale właściciele muszą pamiętać, aby ich pupile miały stały dostęp do czystej, świeżej wody. Mała wilgotność w karmie suchej sprawia, że może być ona przechowywana dłużej, niż karma mokra. Jej kolejną zaletą jest ilość białka (np. mączki mięsne, mączki rybne) i węglowodanów (np. ryż, bataty). Warto podkreślić, że strawność węglowodanów w karmach suchych jest wyższa. Powód? Skrobia jest dokładnie ugotowana, a co za tym idzie lepiej przyswajalna i smakowita. Oczywiście, wybierając suchą karmę należy dostosować jej wielkość do zębów pupila. 

Mokra karma dla psa charakteryzuje się wysoką zawartością wody (70-83%) oraz niską zawartością węglowodanów. Pies jedzący karmę mokrą, dostarcza do swojego organizmu zarówno wodę jak i odpowiednie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Co ciekawe, dzięki wilgotności karma mokra jest mniej kaloryczna niż karma sucha. Czy to dobrze? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pupili. Psy aktywne fizycznie, powinny dostarczać do swojego organizmu więcej energii. W ich przypadku lepiej sprawdzą się karmy suche, które dostarczają blisko 4 razy więcej energii, niż karmy mokre. Sucha karma sprawdzi się również u psiaków, które nie maja problemów ze swoim uzębieniem. Mokre karmy przypadną do gustu czworonogom, które mają wrażliwe dziąsła, niekompletne uzębienie czy schorzenia w obrębie jamy ustnej. Karmy mokre są dostępne w:

  • Puszkach,
  • Saszetkach

Ich głównym składnikiem jest mięso, co całkowicie odpowiada pupilom, zwłaszcza pod względem smakowym. Do tego, ten rodzaj karmy jest łatwo strawny. O ile karmę suchą można przechowywać dłużej, bo nic się z nią nie dzieje, to w przypadku mokrej należy zjeść ją szybciej, a to podstawa jeżeli chcemy prawidłowo karmić swojego psa.

Właściwe karmienia psa ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju!

Sklep John Dog zaprasza!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3