Dystrybucja węgla w Bytomiu rozpocznie się w poniedziałek, 28 listopada, zaś od czwartku, 24 listopada osoby, których wnioski o zakup węgla zostały rozpatrzone pozytywnie, mogą zapłacić za węgiel w kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (gotówką lub kartą płatniczą).
Dotychczas do MOPR w Bytomiu wpłynęło 468 wniosków dotyczących zakupu po preferencyjnej cenie paliwa stałego dla gospodarstw domowych, z czego zweryfikowano już pozytywnie 391.
Od czwartku, 24 listopada osoby, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone mogą zapłacić za węgiel w kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i następnie z fakturą i informacją o uprawnieniach do zakupu węgla wystawioną przez MOPR w wyznaczonym przez placówkę terminie zgłosić się w punkcie przy bramie towarowej składu Węglokoks Kraj SA - KWK Bobrek przy ul. Konstytucji 76. Dystrybucja węgla rozpocznie się w poniedziałek, 28 listopada.
Węgiel będzie wydawany od poniedziałku do piątku dla 25 osób dziennie.
Gmina nie organizuje transportu ze składu węgla do gospodarstwa domowego - mieszkańcy powinni zadbać o transport węgla we własnym zakresie.
W pierwszej turze, miasto zamówiło 700 ton węgla (kostka, orzech i ekogroszek) wydobyty przez KWK Bobrek.
Węgiel w preferencyjnej cenie przysługuje:
- gospodarstwom domowym, którym wypłacony został dodatek węglowy;
- gospodarstwom domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony;
- gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku węglowego i spełniają warunki wskazane w ustawie o dodatku węglowym;
- gospodarstwom domowym, które wskazały węgiel jako podstawowe źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Możliwość zakupu węgla po preferencyjnej cenie nie będzie dotyczyła osób, które nabyły węgiel w cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w sezonie grzewczym 2022/2023 - mieszkańcy są zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji pod rygorem odpowiedzialności karnej.