2300 gmin zgłosiło chęć uczestniczenia w dystrybucji węgla dla mieszkańców

Ministerstwo Aktywów Państwowych

Redakcja

23 listopada, 2022

2300 gmin z ok. 2 600 istniejących  w Polsce zgłosiło już chęć uczestniczenia w dystrybucji węgla dla mieszkańców. W miejscowościach, które się nie zgłosiły do programu, mieszkańców mogą obsługiwać gminy sąsiednie lub też podmioty prywatne.

- Na portalu cieplo.gov.pl zarejestrowało się ok. 2 300 gmin z ok. 2 600 istniejących gmin w Polsce - powiedział Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych podczas konferencji na temat dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych przy wsparciu samorządów.

Na obecną chwilę zapotrzebowanie na portalu www.cieplo.gov.pl zgłosiło ok. 1500 gmin. Trafiają do nich właśnie umowy, harmonogramy i wszystkie potrzebne załączniki, by gminy te mogły przystąpić do dystrybucji paliwa wśród mieszkańców. 

- Proszę o sprawne organizowanie kwestii formalnych, bo od tego zależy jak szybko węgiel będzie mógł się znaleźć w ich gminach, a co za tym idzie gospodarstwach domowych mieszkańców – dodał Karol Rabenda. Wiceminister dodaje, że po dopełnieniu wszystkich formalności gminy będą mogły przystąpić do odbioru, a następnie dystrybucji węgla.

Zgodnie z przepisami w tych miejscowościach, które się nie zgłosiły do programu, mieszkańców mogą obsługiwać gminy sąsiednie lub też podmioty prywatne.

- W momencie, gdy gminy podpiszą umowę, węgiel jest dostępny w punktach odbioru niemal natychmiast. Nie ma żadnych problemów z dostępnością paliwa – podkreślił Karol Rabenda.

Jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych do tej pory do Polski sprowadzonych zostało ok. 10 mln ton węgla. Państwo odpowiedzialne jest za dostarczenie surowca z portów lub kopalni, do punktów odbioru, czyli zsypisk. Łącznie jest ich 150 na terenie całego kraju. Potem za operację odbioru i dystrybucji węgla wśród mieszkańców przejmują gminy.

Wiceminister zapewnia, że sprowadzany do Polski węgiel jest dobrej jakości i posiada wszystkie wymagane certyfikaty. Karol Rabenda podkreśla też, że na bieżąco monitorowane są kwestie związane z rozwożeniem paliwa po kraju.


- To oczywiście skomplikowane zadanie, ale na chwile obecną nie notujemy tu żadnych zagrożeń – podsumował.

Gminy, które nie zdążyły zamieścić ogłoszenia na BIP do dnia 8 listopada 2022 r. do systemu dystrybucji w ich miejsce mogą przystąpić gminy sąsiednie lub prywatne podmioty.

powiązane artykuły:

DSC 5559 2
16 listopada, 2022

Kolejne zmiany w sprzedaży internetowej opału w oficjalnym sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Od 15 l

DSC 5571 2
14 listopada, 2022

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontroluje składy węgla w Polsce. Kontrolerzy sprawdzają lega

DSC 5617
Lokalne 9 listopada, 2022

W Rudzie Śląskiej rusza program zakupu preferencyjnego. Huta Pokój będzie sprzedawała węgiel dla mie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3