Marnujemy do 366 tys. litrów wody rocznie! Jak temu zaradzić?

Drop 3698073 1920 2

Redakcja

26 sierpnia 2020

Na jednego Polaka przypada w ciągu roku zaledwie 1 mln butelek (1,5 l) wody odnawialnej dostępnej w naszym kraju. Sporą jej ilość, bo nawet 244 tys. takich butelek, niektórzy z nas potrafią zmarnować podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody, problem jej niedostatku może nas dotknąć już za kilkadziesiąt lat.

Z analiz ONZ wynika, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej. Wody Polskie informują, że w naszym kraju już od kilku lat występuje niedobór wody.

Przyczyną tego jest ocieplenie klimatu, nieregularne opady deszczu i najniższa w Europie ilość odnawialnej wody w przeliczeniu na osobę - 1,6 tys. m3/rok. W czasie suszy ta wartość jest mniejsza nawet o 40%. Taki stan rzeczy szybko się nie poprawi, a marnowanie wody będzie potęgować tylko jego negatywne skutki. Dlatego na stronie rankomat.pl/woda każdy może obliczyć swoje bezpośrednie i pośrednie zużycie wody oraz otrzymać wskazówki, jak je zmniejszyć.

Wyższy wzrost zużycia wody na jednego mieszkańca zaobserwować można na obszarach wiejskich. W 2018 r. odnotowano tam wzrost o 2,1 m​3​, a w miastach o 1,1 m​3​. W 2019 r. na obszarach wiejskich w stosunku do roku poprzedniego zużycie zwiększyło się o 0,6 m​3​, a w miastach o 0,1 m​3​. Mimo tych różnic, na przestrzeni lat w miastach notuje się wyższe zużycie wody niż na obszarach wiejskich. W ubiegłym roku mieszkańcy miast zużyli o 13% więcej wody niż właściciele gospodarstw wiejskich.

Średnie dzienne zużycie wody przez jednego mieszkańca Unii Europejskiej wynosi 120 litrów. Wśród krajów, w których mieszkańcy wykorzystują dziennie najwięcej wody, ​znajdują się: Włochy: 243 l/os., Bułgaria: 191 l/os. i Chorwacja: 182 l/os. Najmniej wody zużywają natomiast mieszkańcy Malty (jedynie 50 litrów dziennie), Litwy (61 l/os.) i Estonii (70 l/os).

Jak pokazują liczby, najwięcej wody wykorzystujemy do mycia (36%), spłukiwania toalety (30%) i codziennych prac związanych z utrzymywaniem domu (31%). Dlatego, aby oszczędzać wodę, musimy się skupić na naszych codziennych nawykach i praktykach. Jak możemy oszczędzać wodę w codziennym życiu? 

-Prysznic zamiast kąpieli w wannie: 798 litrów wody mniej tygodniowo

-Podwójny system spłukiwania toalety: oszczędność nawet 84 l dziennie

-Mycie zębów przy zakręconym kranie: do 140 litrów mniej wody tygodniowo

-Naprawa cieknącego kranu lub toalety: nawet 6048 l zaoszczędzonej wody

-Korzystanie ze zmywarki: nawet 70 l wody mniej podczas jednego mycia naczyń

-Podlewanie roślin deszczówką: do 50% oszczędności wody

-Oszczędność energii = oszczędność wody

Źródło: rankomat.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3