Ruszył remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu

Nastawnia bytom

Redakcja

28 kwietnia 2024

W piątek 26 kwietnia rozpoczął się remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu. W ramach prac wykonawca oczyści i pomaluje konstrukcję, przeprowadzi renowację elewacji i dachu, wymieni drzwi, okna i oświetlenie. Zaplanowana jest też modernizacja wnętrza oraz podświetlenie obiektu. Łączny koszt to około 1,4 mln zł.

Wszystkie prace realizowane na nastawni bramowej zostały uzgodnione ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zgodnie z podpisaną umową, remont nastawni powinien zakończyć się jeszcze w 2024 roku. Prace związane z remontem budynku nastawni zrealizuje firma PORR SA, która prowadzi także przebudowę hali peronowej dworca PKP w Bytomiu i linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie.

Nastawnia bramowa „Bt” została zaprojektowana i wzniesiona w 1935 roku, kiedy Bytom był w granicach III Rzeszy. Budynek zaprojektowano w charakterystycznym, modernistycznym kształcie, w stylu streamline, który popularny był w latach 30. XX wieku. Obiekt posiada formę dwubryłową – niższa, jednokondygnacyjna część mieści dziś pomieszczenia warsztatowo-techniczne, zaś wyższa, nadwieszona nad torami kolejowymi i wsparta na stalowym filarze, przeznaczona jest na pomieszczenie tzw. nastawnicowni. To w niej znajdują się urządzenia suwakowe przeznaczone do kierowania ruchem pociągów, które pozostaną na swoim miejscu i będą nadal ozdobą pochodzącej z 1935 roku nastawni.

Wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków nastawnia bramowa „Bt” nie pełni już funkcji posterunku technicznego. We wrześniu 2022 roku sterowanie ruchem zostało przeniesione na nastawnię BT4, a docelowo ruch pociągów po zmodernizowaniu linii kolejowej nr 131 będzie kierowany z nowo powstałego Lokalnego Centrum Sterowania „Bytom” w rejonie ul. Składowej.

Nastawnia w bytomiu

powiązane artykuły:

Przebudowa skrzyzowania bytom
Lokalne 25 kwietnia 2024

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyznała Bytomiowi 640 tys. zł na przebudowę skrzyżo

Przebudowa wiaduktu w bytomiu
Lokalne 23 kwietnia 2024

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Chorzowską (DK79) wchodzi w kolejny etap. Od wtorku 23 kwi

Oczyszczalnia bytom
Lokalne 8 kwietnia 2024

Wśród 67 wybranych do dofinansowania projektów z naszego województwa, na Rozwój energetyki rozpro

Optima kadry i place jaki wybrac
Lifestyle 26 kwietnia 2024

Zarządzanie zasobami ludzkimi i rozliczanie płac to nie lada wyzwanie dla każdej firmy. Upros

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3