Bądź bezpieczny w górach! Weź udział w bezpłatnych warsztatach Safe Base

fot. pixabay.com

Redakcja

27 lutego, 2023

W dniach od 10 do 12 marca 2023 w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą będzie można podszkolić się w zakresie zimowej turystyki górskiej, biorąc udział w bezpłatnym wydarzeniu pod nazwą Safe Base.

Bezpieczeństwo w górach leży w rękach każdego z nas. Niezależnie, czy za cel wędrówki obieramy góry wysokie, czy niższe - ruszając w drogę powinniśmy być przygotowani. Przygotowanie jednak nie kończy się na spakowaniu plecaka. To przede wszystkim zadbanie o swoje umiejętności praktyczne i wiedzę, które pozwolą poradzić sobie, a także pomóc innym w sytuacjach niebezpiecznych.

Safe Base to inicjatywa skierowana do turystów rozpoczynających swoją przygodę z zimową turystyką górską, w ramach której odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Wydarzenie dedykowane jest osobom poszukującym praktycznych umiejętności, rzetelnej wiedzy, sprawdzonych rad, inspiracji, a także pewności w kroczeniu po górskim szlaku (wędrowców, narciarzy skiturowych, rodzin z dziećmi, osób zainteresowanych morsowaniem, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów).

Wydarzenie poprowadzą prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach:

  • Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) – niekwestionowana ikona narciarstwa wysokogórskiego,
  • Fundacja Ayola – prężnie działająca w zakresie poprawy bezpieczeństwa na szlakach m.in. poprzez szkolenia z pierwszej pomocy,
  • Aleksander Jaworski (znany jako Instruktorolek) – instruktor survivalu,
  • Fundacja GOPR i Klub Wysokogórski Bielsko Biała – mentorzy w zakresie znajomości zagrożeń i specyfiki Beskidów,
  • Fundacja Pogranicze Bez Barier – ukazująca aspekt otwarcia turystyki górskiej na potrzeby osób z niepełnosprawnością,
  • Lubelski Klub Morsów – autorytet w dziedzinie bezpiecznego i efektywnego morsowania.
- Skąd u nas pomysł na tego typu wydarzenie? Prosto z gór! Beskidy postrzegane są często jako góry niskie, a co za tym idzie bezwarunkowo bezpieczne. A to mit, z którym warto się skonfrontować! Niezależnie od tego, w jakie góry się wybieramy, powinniśmy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które na szlaku mogą wystąpić. Być świadomym potencjalnych zagrożeń – tłumaczy Agnieszka Schwenk-Sapeta, kierownik Schroniska Przysłop, pomysłodawca i organizator wydarzenia. 
- Safe Base nie odbyłoby się bez zaangażowania współorganizatorów, tj. Miasta Wisła, Fundacji Ayola oraz prelegentów - ludzi z pasją i poczuciem misji. Mamy nadzieję wspólnie zbudować projekt, który realnie poprawi bezpieczeństwo na górskich szlakach – dodaje.

powiązane artykuły:

The Loop – wielka pętla beskidzka
Turystyka 9 lutego, 2023

W Beskidach powstanie długodystansowy, 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec

górskie pętle top beskidzkie szlaki
Turystyka 2 lutego, 2023

Co? Jak to? Jak to bez samochodu?! W naszym województwie posiadamy bardzo gęstą sieć połączeń kol

Straz
Lokalne 23 stycznia, 2023

To była bardzo trudna akcja dla strażaków i ratowników GOPR. Mróz, śnieg i nocna pora nie ułatwia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3