W Beskidach powstanie nowy szlak turystyczny. Będzie miał 250 kilometrów

The Loop – wielka pętla beskidzka

Redakcja

9 lutego 2023

W Beskidach powstanie długodystansowy, 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec w Bielsku-Białej. Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy nad utworzeniem szlaku odbyła się 8 lutego w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. 

The Loop to nowy, kompleksowy produkt turystyczny, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i zintegrowany z siecią schronisk górskich. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących tras turystycznych w Beskidach Śląskim i Żywieckim wraz z fragmentem Beskidu Małego. Jej przejście oznacza konieczność pokonania około 250 kilometrów przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 20.000 metrów, a to więcej niż przewyższenie na np. West Highland Way w Szkocji czy GR 20 na Korsyce – najtrudniejszym szlaku górskim w Europie.

Cechą charakterystyczną The Loop jest fakt, że szlak ma swój początek w tym samym miejscu, w którym się kończy – czyli na bielskiej polanie pod Dębowcem. Trasa zaprojektowana jest w oparciu o założenie, że da się ją pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie.

Twórcy The Loop wierzą, że będzie on nową, atrakcyjną ofertą turystyczną o charakterze międzynarodowym – sukces takich produktów jak Szlak Orlich Gniazd, Dolina Pałaców i Ogrodów czy górskie GR20 lub Alta Via 1, cieszących się ogromnym światowym zainteresowaniem, utwierdza w tym przekonaniu. The Loop ma kompleksowo wykorzystywać walory Beskidów Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK, a w jego współtworzeniu udział biorą leżące na trasie schroniska górskie, władze regionów, instytucje kultury, organizacje turystyczne, samorządy, stowarzyszenia, firmy z branży turystycznej i wszyscy zainteresowani – po prostu miłośnicy gór. The Loop będzie niewątpliwie wielką przygodą i wspaniałym wyzwaniem dla miłośników górskich wędrówek.

Wstępny przebieg The Loop wiedzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 kilometrów do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, gdzie jest możliwość lotniczej przygody. Ostatni akt to przekroczenie Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powtórnie na Szyndzielnię – w ten sposób zamykamy pętlę.

Przejście szlaku będzie honorowane odznaką. Trasa ma być gotowa na 27 maja br. kiedy to w Bielsku-Białej odbędzie się duża impreza podróżniczo-górska.


LOOP266 08 luty 2023 2000x1333

powiązane artykuły:

Skrzyczne rajd 1663658474
Wiadomości 23 września 2022

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy i Združenie Región Beskydy zapraszają na rajd górski śladami

KOLEJ NA BESKIDY
Turystyka 5 czerwca 2022

Koleje Śląskie przygotowały specjalną ofertę turystyczną. Stres, codzienna gonitwa i brak wypoczynku

Glowny szlak beskidzki 375
Turystyka 20 maja 2022

Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego prowadzi przez najwyższe szczyty górskie otaczające miast

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3