Górskie pętle. Top 3 beskidzkich szlaków bez konieczności podróży samochodem!

górskie pętle top beskidzkie szlaki

Redakcja

2 lutego 2023

Co? Jak to? Jak to bez samochodu?! W naszym województwie posiadamy bardzo gęstą sieć połączeń kolejowych, więc wsiadając w pociągi Kolei Śląskich, możecie dotrzeć w wybrane zakątki Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Małego i wygodnie wrócicie na inną stację kolejową, mogąc wygodnie podróżować do domu. Przedstawiamy Wam trzy najciekawsze trasy piesze bez konieczności tułaczki samochodem!

Beskid Żywiecki. Linia komunikacyjna S7 Kolei Śląskich łączy Katowice, Bielsko-Białą oraz Zwardoń w dużej mierze wiodąc doliną rzeki Soły aż nad granicę polsko-słowacką. Polecamy Was w szczególności kilkudniową wycieczkę granią Beskidu Żywieckiego. Trekking rozpocznijcie w Zwardoniu, kierując się czerwonym szlakiem w stronę Wielkiej Raczy. Oczywiście spotkacie kilka schronisk PTTK, które umożliwią Wam bezpieczny nocleg. Szlak poprowadzi Was granicą polsko-słowacką aż do Wielkiej Rycerzowej skąd szlakiem niebieskim dotrzecie aż na Rysiankę. Warto rozłożyć tę wyprawę na dwa lub nawet trzy dni, mogąc cieszyć się dzikością Beskidu Żywieckiego, w szczególności na odcinku pomiędzy Rysianką a Wielką Rycerzową. Jak wrócić? Wystarczy zejść w kierunku Hali Boraczej skąd, łatwo dotrzecie na przystanek w Milówce i wrócicie do domu Kolejami Śląskimi.

Beskid Śląski. Podróżując transportem samochodowym, nie moglibyście tak wygodnie przejść tej części Beskidu Śląskiego, a nawet jeżeli wybralibyście podróż autem, musielibyście wrócić do niego transportem kolejowym lub zawrócić tym samym szlakiem. Czy w takiej sytuacji nie byłoby wygodniej po prostu wsiąść w pociąg i nie przejmować się parkingiem? Wysiadając na przystanku Ustroń Polana, możecie wyruszyć stromym szlakiem w kierunku wierzchołka Wielkiej Czantorii. Na szczycie czeka na Was wieża widokowa oraz czeskie schronisko turystyczne. Stąd wyruszamy w wędrówkę na południe, przez Soszów Wielki na szczyt Stożka Wielkiego, gdzie również znajduje się schronisko górskie PTTK, z którego roztacza się przepiękna panorama w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Może nawet dostrzeżecie Małą Fatrę lub Babią Górę! Na dworzec kolejowy Wisła Głębce wejdziecie łatwo szlakiem niebieskim lub zielonym, skąd widokową trasą kolejową wrócicie do domu.

Beskid Mały. To nie pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy większości turystów górskich. Jego niewielka wysokość Beskid Mały to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają górskie eskapady. Wystarczy wsiąść w pociągi wspomnianej już linii S7 Kolei Śląskich i wysiąść na przystanku Wilkowice. Stąd już tylko rzut kamieniem na szczyt Magurki Wilkowickiej oraz Czupla. Widok spod górskiego schroniska turystycznego na Magurce zrobi na Was wielkie wrażenie, tego jesteśmy pewni! Ze szczytu łatwo zejdziecie na przystanek w Wilkowicach lub zataczając pętlę przez Gaiki na przystanek Bielsko-Biała Leszczyny, położony również na linii S7 Kolei Śląskich.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3