Rondo Praw Kobiet w Bytomiu! Radni przyjęli uchwałę

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

Redakcja

2 lutego 2023

Z inicjatywą uchwałodawczą nadania nazwy Rondo Praw Kobiet, wystąpiła radna Joanna Stępień z Koalicji Obywatelskiej. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów podczas sesji Rady Miejskiej w Bytomiu w dniu 30 stycznia 2023r. 

- Uchwała ta ma wymiar symboliczny, bo nie tylko upamiętnia ponad sto lat praw wyborczych Polek, ale też przypomina, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka. A te, jak pokazuje historia, nie są dane raz na zawsze i należy głośno się o nie upominać - mówi radna Joanna Stępień, inicjatorka nadania nazwy rondu.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały nazwa ronda ma upamiętnić wybory parlamentarne, w których kobiety i mężczyźni po raz pierwszy w Polsce, wzięli w nich udział na równych prawach.

Dekret o nadaniu wszystkim Polkom czynnego i biernego prawa wyborczego, jako jednym z pierwszych na świecie, przed obywatelkami Ameryki, Francji, Włoch czy Hiszpanii, podpisał w 1918 r. Józef Piłsudski. Jak podają materiały źródłowe, do podpisania dekretu przekonała Marszałka jego ukochana żona Aleksandra, feministka, działaczka PPS i bojowniczka POW.

- Niecałe dwa wieki temu większość europejskich kobiet nie miała prawa do głosowania, studiowania, piastowania urzędów. Wciąż słyszymy o łamaniu praw kobiet na świece i przypadkach deprecjonowania czy trywializowania praw kobiet także na naszym podwórku. Dlatego cieszę się, że udało się zrealizować tę symboliczną inicjatywę - mówi Joanna Stępień.

Idea nadania rondu nazwy, która nawiązywałaby do walki Polek o równość i sprawiedliwość, pojawiła się już kilka lat temu.

- Wówczas wraz z grupą kobiet stwierdziłyśmy, że skoro nasze przodkinie potrafiły werbalizować swoje oczekiwania, więcej - walczyć o swoje prawa w zupełnie innych realiach, to dlaczego my nie możemy zostawić jakiegoś śladu. Pomysł nadania nawy rondu został dobrze przyjęty - opowiada radna.


powiązane artykuły:

zmiany w strefie płatnego parkowania w Bytomiu
Lokalne 1 lutego 2023

Radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli uchwałę w sprawie zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego P

Uchwała reklamowa w Bytomiu
Wiadomości 31 stycznia 2023

Bytomscy radni przyjęli uchwałę, która ma uporządkować chaos reklamowy w mieście. Tak zwana uchw

Przebudowa wiaduktów w Bytomiu 1
Wiadomości 27 stycznia 2023

Już niebawem rozpoczną się nowe prace budowlane w Bytomiu. Tym razem przebudowa obejmie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3