Bytom: uchwała reklamowa przyjęta w mieście!

Uchwała reklamowa w Bytomiu

Katarzyna Kulyk

31 stycznia 2023

Bytomscy radni przyjęli uchwałę, która ma uporządkować chaos reklamowy w mieście. Tak zwana uchwała krajobrazowa (lub reklamowa) ma umożliwić samorządowi prawną ochronę lokalnego krajobrazu.

W poniedziałek 30 stycznia radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli uchwałę w sprawie lokalnego krajobrazu. Na uchwałę mieszkańcy czekali już od dawna, albowiem umożliwi ona panowanie nad chaosem reklamowym jaki widoczny jest obecnie w mieście. Celem owej ustawy jest zatem wprowadzenie ładu przestrzennego w Bytomiu, a także umożliwienie przedsiębiorcom dotarcia z informacją do klientów.

- Uchwałę reklamową poprzedziły nie tylko konsultacje społeczne, ale również spotkania z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także spacery terenowe oraz badania ankietowe. Teraz przyjęta przez Radę Miejską uchwała czeka na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. - informuje urząd miasta Bytom

W uchwale reklamowej miast zostało podzielone na trzy strefy:

  • wrażliwą / Śródmieście oraz cenne zabytkowo obszary miasta

  • przyrodniczą / tereny zielone w mieście

  • komercyjną / pozostałe rejony miasta

Najważniejszą zmianą jaką wprowadzi uchwała reklamowa to kontrola nad szyldami oraz reklamami, które obecne panują w mieście. Jednak wprowadzone w uchwale zmiany nie od razu wejdą w życie. By dokonanie niezbędnych zmian, a także dostosowanie reklam wobec nowej uchwały było możliwe, wprowadzono okresy dostosowawcze.

- W przypadku siatek i banerów reklamowych czas na dostosowanie się do nowych zapisów uchwały wynosi 12 miesięcy, szyldów - 2 lata. W przypadku pozostałych tablic reklamowych i urządzeń - w strefie wrażliwej 5 lat, a w strefach komercyjnej i przyrodniczej - 8 od daty wejścia w życie uchwały reklamowej. - informuje urząd miasta

powiązane artykuły:

286597875 391307116376317 7226163946536969977 n
Lokalne 7 czerwca 2022

Zakończyły się prace nad projektem tzw. uchwały reklamowej w Bytomiu. Jej celem jest nie tylko wprow

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3