Dąbrowa Gónicza otrzyma 20 mln zł na budowę łącznika ul. Kolejowej z al. Zagłębia Dąbrowskiego

łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego.

Redakcja

31 stycznia, 2023

Miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego obietnicę dofinansowania w wysokości 20 mln zł do budowy wzdłuż torów 900-metrowego łącznika ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego.

Obietnica ma związek z wnioskiem miasta do BGK o zmianę zakresu inwestycji. 

- Dwukrotnie ogłaszaliśmy przetargi na zaprojektowanie i budowę łącznika oraz przebudowę części aleja Zagłębia Dąbrowskiego (od ulicy Tysiąclecia do ulicy Wybickiego). Niestety, najniższe oferty opiewały na 42 i 49 mln zł, więc postępowania zostały unieważnione - podał dąbrowski magistrat. 

W tej sytuacji Miasto wystąpiło do BGK o możliwość wydatkowania 20 mln zł z Polskiego Ładu na realizację inwestycji w zakresie ograniczonym tylko do budowy łącznika ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. 

-W poniedziałek otrzymaliśmy pozytywną decyzję na nasz wniosek. To otwiera drogę do ogłoszenia kolejnego przetargu- informuje UM w Dąbrowie Górniczej. 

Budowa łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego oznaczać będzie częściową przebudowę już istniejącego ronda przy ul. Konopnickiej oraz budowę w pobliżu kolejnego ronda, skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów oraz w kierunku alei.

– Dzięki przedłużeniu ul. Kolejowej do ul. Sobieskiego stworzyliśmy alternatywę dla przejazdu przez śródmieście. Ta alternatywa będzie miała całkowite uzasadnienie właśnie dzięki budowie łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, bo obecnie ulice Kraszewskiego, Kotarbińskiego i Konarskiego nie są przygotowane na obsługę takiego ruchu – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Nowa droga po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący wzdłuż nowej „obwodnicy”, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.

Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego.

powiązane artykuły:

fot. UM Dąbrowa Górnicza
Lokalne 12 stycznia, 2023

Od soboty 14 stycznia autobusy kursujące przez aleję Zagłębia Dąbrowskiego będą się zatrzymywać n

fot. UM Dąbrowa Górnicza
Lokalne 9 stycznia, 2023

14 stycznia na trasę wyruszy nowa metrolinia M103. Połączy Dąbrowę Górniczą, Psary i Bobrowniki.

fot. UM Dąbrowa Górnicza
Lokalne 5 stycznia, 2023

Aż 60 przystanków w Dąbrowie Górniczej zmieni nazwę. Pierwsza zmiana już jest: „Srocza Góra” zast

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3