W śląskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata

DSCF08001

Redakcja

2 lutego 2023

To pierwsze narodziny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w 2023 roku. Nowym mieszkańcem śląskiego zoo jest pigmejka, czyli najmniejsza małpa świata. 

W śląskim zoo na świat przyszła pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata. Jest to pierwsze dziecko pary pigmejek Leona i Leokadii. Nowy mieszkaniec zoo po urodzeniu był wielkości ludzkiego kciuka i ważył zaledwie 16 gramów. Trudno też zauważył "niemowlę" pigmejki, które jest wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Jak informuje śląskie zoo, matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie.

- Młode urodzone w naszym zoo ma już prawie miesiąc. Jest zdrowe i szybko rośnie, przez co coraz łatwiej można zauważyć je na grzbiecie ojca. Nie znamy jeszcze jego płci – jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców. Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę „L” - informuje Śląski Ogród Zoologiczny. 

To pierwsze zwierzę urodzone w śląskim zoo w 2023 roku. 


fot. Aneta Furgalińska / Śląski Ogród Zoologiczny.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3