Zmiana przepisów. Przedsiębiorcy, którzy spłacają dług w ZUS mają prawo do zasiłków

prawo do zasiłku chorobowego

Redakcja

23 grudnia, 2022

16 grudnia br. weszły w życie przepisy rozszerzające krąg osób uprawnionych do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. Przedsiębiorcy z odroczonym terminem płatności składek lub ratami mają prawo do zasiłków, o ile spełnią określone warunki.

Do tej pory przedsiębiorca, który miał zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie miał prawa do zasiłków, nawet jeśli spłacał dług w ratach czy miał odroczony termin płatności składek. Od 16 grudnia br. to się zmieniło.

-Płatnicy z odroczonym terminem płatności składek lub ratami mają prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, o ile należności objęte umową z ZUS, spłacają zgodnie z harmonogramem i nie mają innych zaległości z tytułu składek, nieobjętych umową. Muszą być również zgłoszeni do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego- informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Ta sama zasada dotyczy także zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową oraz wypłacanego po tym zasiłku świadczenia rehabilitacyjnego.

powiązane artykuły:

M ZUS1
Lokalne 16 listopada, 2022

ZUS uruchomił pierwszą aplikację mobilną mZUS dzięki której będzie można złożyć wniosek o świadczeni

Sala emerytalna
Lokalne 16 listopada, 2022

Osoby pobierające świadczenia wypłacane przez ZUS muszą pamiętać, aby na bieżąco informować instytuc

Pexels gustavo fring 4173239
Wiadomości 6 listopada, 2022

W sytuacji choroby nie mamy często siły myślec o sprawach urzędowych, choć powinniśmy. W sytuacji, g

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3