Zaplanuj podróż z rowerem. Rusza system limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich

System limitowania miejsc na przewoz rowerow

Redakcja

4 czerwca 2024

22 czerwca startuje system limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich. Bilet na podróż z rowerem wybranym pociągiem będzie można kupić 14 dni wcześniej, a więc już od 9 czerwca. W sprzedaży pojawi się tylko tyle biletów, ile jest miejsc do przewozu rowerów w konkretnym pociągu. Dodatkowo przewoźnik umożliwi zakup biletów na przewóz rowerów u drużyn konduktorskich. Te będą mogły jednak odmówić transportu roweru jeśli względy bezpieczeństwa na to nie pozwolą – na przykład w przypadku wysokiej frekwencji w pojeździe.

Każdy z ponad 460 pociągów Kolei Śląskich kursujących codziennie po torach województwa śląskiego posiada strefę rowerową, a w niej od 4 do 14 miejsc przygotowanych do przewozu roweru. Z myślą o rowerowych wyprawach regionalny przewoźnik uruchomił także Velo Cug z miejscem na 36 rowerów.

Pewny przewóz roweru dzięki systemowi limitowania miejsc

Do tej pory posiadanie biletu na przewóz roweru nie gwarantowało przejazdu z jednośladem.

W szczycie sezonu rowerowego zdarzały się sytuacje, w których drużyna konduktorska ze względów bezpieczeństwa musiała odmówić wejścia do pojazdu z rowerem mimo posiadania biletu na jego przewóz. Dzięki systemowi limitowania miejsc takie sytuacje nie będą mieć miejsca zapewnia Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych.

Możliwość zakupu biletu u drużyny konduktorskiej

System startuje 22 czerwca, ale w odpowiedzi na prośby rowerzystów bilety będzie można kupować już 14 dni wcześniej – od 9 czerwca. Jednorazowy bilet na przewóz jednośladu w cenie 8,40 zł będzie można nabyć we wszystkich kanałach sprzedaży Kolei Śląskich. 

– Podróżni cenią elastyczność podróżowania z rowerem naszymi pociągami i w związku z tym w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przewiezienia jednośladu po wyczerpaniu limitu miejsc. W takim przypadku bilet na przewóz roweru będzie można jednak kupić wyłącznie u drużyny konduktorskiej bezpośrednio przed podróżą. I tylko w przypadku, gdy na taki przejazd pozwolą względy bezpieczeństwa – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Aktualne informacje dotyczące przewozu roweru dostępne są na stronie Kolei Śląskich w zakładce “Dla podróżnych”.

Sieciowy bilet miesięczny

Przed każdą podróżą z jednośladem do drużyny konduktorskiej muszą zgłosić się posiadacze sieciowego biletu miesięcznego na przewóz roweru. Ta w miarę możliwości wskaże miejsce umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladu, ale może także odmówić w przypadku szczególnie wysokiej frekwencji w pojeździe.

Velo Cugiem do Wisły przez cały tydzień

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawił się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze specjalną strefą rowerową mieszczącą aż 36 jednośladów. Początkowo Velo Cug powstał z myślą o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, ale od 9 czerwca pociąg będzie kursował także w dni robocze. 

– Reagujemy na potrzeby rowerzystów, dlatego wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy Velo Cug do Wisły i Katowic oprócz weekendów będzie kursował także w dni robocze. Pociągi z Katowic będą wyjeżdżać o godz. 8:07 i 13:42. Do stacji Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godz. 10:01 i 15:35. Podróż powrotna z Wisły Głębce o godz. 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o godz. 12:30 i 18:34 – informuje Tomasz Niedziela.

Wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug można odnaleźć liniowym rozkładzie na stronie internetowej Kolei Śląskich.

powiązane artykuły:

Zmiana rozkladu kolei slaskich 1
Turystyka 5 czerwca 2024

Druga niedziela czerwca to, jak co roku czas na letnią korektę rozkładu jazdy na kolei. Dokładnie

438164520 1032115185028273 680549808935713930 n
Kultura 26 maja 2024

Koleje Śląskie wspólnie z podmiotami kulturalno-rozrywkowymi z województwa śląskiego, prowadzą ak

Pociagiem w beskidy
Turystyka 24 maja 2024

W województwie śląskim posiadamy bardzo gęstą sieć połączeń kolejowych. Wsiadając w pociągi Kolei

Koleje Śląskie majowka
Turystyka 10 maja 2024

Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez pasażerów Kolei Śląskich w czasie ostatn

Dwa pomysły na wodną majówkę czyli nad jezioro pociągiem
Turystyka 30 kwietnia 2024

Majówka nad malowniczym jeziorem brzmi jak idealny sposób na ucieczkę od codzienności i odprężeni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3