W Beskidy pociągiem! Najciekawsze trasy piesze, do których łatwo dotrzemy transportem kolejowym

Pociagiem w beskidy

Redakcja

24 maja 2024

W województwie śląskim posiadamy bardzo gęstą sieć połączeń kolejowych. Wsiadając w pociągi Kolei Śląskich, można dotrzeć w wybrane zakątki Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Małego i wygodnie wrócić na inną stację kolejową. Przedstawiamy trzy najciekawsze trasy piesze bez konieczności tułaczki samochodem.

Beskid Mały. To nie pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy większości turystów górskich. Jego niewielka wysokość to jednak ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają górskie eskapady. Wystarczy wsiąść w pociąg  linii S7 Kolei Śląskich i wysiąść na przystanku Wilkowice. Stąd już tylko rzut kamieniem na szczyt Magurki Wilkowickiej oraz Czupla. Widok spod górskiego schroniska turystycznego na Magurce zrobi na Was wielkie wrażenie, tego jesteśmy pewni! Ze szczytu łatwo zejdziecie na przystanek w Wilkowicach lub zataczając pętlę przez Gaiki na przystanek Bielsko-Biała Leszczyny, położony również na linii S7 Kolei Śląskich.


Beskid Śląski.
Podróżując samochodem, nie moglibyście tak wygodnie przejść tej części Beskidu Śląskiego, a nawet jeżeli wybralibyście podróż autem, musielibyście wrócić do niego transportem kolejowym lub zawrócić tym samym szlakiem. Czy w takiej sytuacji nie byłoby wygodniej po prostu wsiąść w pociąg i nie przejmować się parkingiem? 

Wysiadając na przystanku Ustroń Polana, możecie wyruszyć stromym szlakiem w kierunku wierzchołka Wielkiej Czantorii. Na szczycie czeka na Was wieża widokowa oraz czeskie schronisko turystyczne. Stąd wyruszamy w wędrówkę na południe, przez Soszów Wielki na szczyt Stożka Wielkiego, gdzie również znajduje się schronisko górskie PTTK, z którego roztacza się przepiękna panorama w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Może nawet dostrzeżecie Małą Fatrę lub Babią Górę! Na dworzec kolejowy Wisła Głębce wejdziecie łatwo szlakiem niebieskim lub zielonym, skąd widokową trasą kolejową wrócicie do domu.

Beskid Żywiecki. Wspomniana już linia S7 Kolei Śląskich łączy Katowice, Bielsko-Białą oraz Zwardoń w dużej mierze wiodąc doliną rzeki Soły aż nad granicę polsko-słowacką.

Polecamy w szczególności kilkudniową wycieczkę granią Beskidu Żywieckiego. Trekking rozpocznijcie w Zwardoniu, kierując się czerwonym szlakiem w stronę Wielkiej Raczy. Oczywiście spotkacie kilka schronisk PTTK, które umożliwią Wam bezpieczny nocleg. Szlak poprowadzi Was granicą polsko-słowacką aż do Wielkiej Rycerzowej skąd szlakiem niebieskim dotrzecie aż na Rysiankę. Warto rozłożyć tę wyprawę na dwa lub nawet trzy dni, mogąc cieszyć się dzikością Beskidu Żywieckiego, w szczególności na odcinku pomiędzy Rysianką a Wielką Rycerzową. Jak wrócić? Wystarczy zejść w kierunku Hali Boraczej skąd, łatwo dotrzecie na przystanek w Milówce i wrócicie do domu Kolejami Śląskimi.

powiązane artykuły:

Koleje slaskie dlugi weekend
Turystyka 15 maja 2024

Dodatkowe pociągi i oferta specjalna dla pasażerów „W grupie raź

Koleje slaskie zagubione przedmioty
Lifestyle 19 kwietnia 2024

Ze statystyk Kolei Śląskich wynika, że jesteśmy coraz bardziej roztargnieni. W 2022 roku do Punkt

Velocug kolei slaskich
Turystyka 18 kwietnia 2024

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawi się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze s

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3